Naukowcy z uniwersytetu ponadto wykorzystali badania zaprojektowane w sposób nietypowy dla badań dotyczących toksyczności rozrodczej, dlatego ich kontynuacja i potwierdzenie w tym przypadku jest niezbędne, aby wysnuwać jakiekolwiek pozytywne lub negatywne wnioski. Dopóki badania nie zostaną powtórzone i ocenione przez innych naukowców z tej dziedziny, nie można uznać ich za prawdziwe i powtarzalne, zatem i ich wynik może być zupełnie przypadkowy.
Wstępne wyniki badań austriackich naukowców są sprzeczne z dostępnymi wynikami badań oraz ogólnym stanowiskiem środowiska naukowego dowodzące bezpieczeństwa biotechnologii. Świadczą o tym chociażby ostatnie raporty Wspólnotowego Centrum Badawczego czy Panelu ds. GMO Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa żywności, podkreślających brak zagrożenia ze strony GMO. Wszelkie dotychczas prezentowane dane naukowe były poddawane przeglądowi i ocenie społeczności naukowej, zatem wykorzystywanie badań austriackich naukowców, w tak wczesnej fazie jest nietrafne. Stanowi to jedynie doskonałą pożywkę dla organizacji pozarządowych upatrujących w tak niepotwierdzonych informacjach twardych dowodów świadczących o zagrożeniu ze strony GMO. Należy również podkreślić fakt, iż również w Polsce od lat karmi się zwierzęta paszami wyprodukowanymi z udziałem genetycznie zmodyfikowanych komponentów i nigdy nie odnotowano negatywnego wpływu GMO na zdrowie lub dobrostan zwierząt.
Produkty biotechnologiczne zostały szczegółowo przebadane w ponad 20 krajach na całym świecie, gdzie potwierdzono ich bezpieczeństwo na równi z ich konwencjonalnymi odpowiednikami. Przeprowadzono wiele badań naukowych z wykorzystaniem roślin transgenicznych, w tym również badania wielopokoleniowego żywienia zwierząt. Wyniki potwierdziły ich bezpieczeństwo, nie wykazując przy tym negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt. Rośliny genetycznie zmodyfikowane zgodnie ze światowymi standardami są jednymi z najlepiej przebadanych roślin na świecie. Żywność genetycznie zmodyfikowana oraz pasze są poddawane bardzo szczegółowej ocenie i analizom przed wprowadzeniem na rynek. Znacząca ilość instytucji kontrolnych oraz międzynarodowych władz naukowych wyraziło opinię, że rośliny transgeniczne są równie bezpieczne jak rośliny konwencjonalne.
Źródło: Gbe Polska
Źródła danych:
JRC Study: Scientific and technical contribution to the development of an overall health strategy in
the area of GMOs; http://ec.europa.eu/dgs/jrc/downloads/jrc_20080910_gmo_study_en.pdf
EuropaBio Fact Sheet: Ensuring the Safety of Biotech Crops
http://www.europabio.org/documents/ensuring%20the%20safety%20of%20biotech%20crops.pdf
KOMENTARZE