Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Największy na świecie blok energetycznego opalany biomasą
23.07.2010
Uroczystość inauguracji rozpoczęcia budowy odbyła się 21 lipca 2010 r. w Połańcu. Inwestycja GDF SUEZ Energia Polska S.A. pochłonie ponad miliard złotych.
”Budowa przez firmę GDF Suez Energia Polska SA największego na świecie bloku opalanego wyłącznie biomasą znacznie przyczyni się do realizacji przez nasz kraj międzynarodowych zobowiązań w zakresie udziału energii z odnawialnych źródeł” – powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że zgodnie z unijnymi przepisami, udział energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł w bilansie energii finalnej w 2020 r. został określony na poziomie 15 proc.

Działania te od kilku lat przynoszą wymierne korzyści, szczególnie w przypadku instalacji wykorzystujących biomasę. – W 2009 r. z biomasy wytworzonej zostało blisko 4,9 TWh energii elektrycznej. To ponad 3,5-krotny wzrost w stosunku do 2005 r. – wyjaśniła wiceszefowa MG. Dodała, że inwestycja w Połańcu z pewnością przyczyni się do dalszego wzrostu produkcji energii elektrycznej z tych źródeł.

Prezes GDF Suez Energia Polska SA Grzegorz Górski przyznał, że ambicją jego firmy jest osiągnięcie pozycji polskiego lidera rynku energii odnawialnej. – ”Budowa „Zielonego Bloku” w Elektrowni Połaniec SA, największego na świecie bloku energetycznego opalanego wyłącznie biomasą, znacznie przybliża nas do spełnienia założonych celów” – powiedział prezes Górski.

Umowa na budowę "zielonego bloku" została zawarta z firmą Foster Wheeler. Prezes GDF SUEZ Energia Polska S.A. Grzegorz Górski ocenił, że w szczytowym momencie przy budowie bloku będzie zatrudnionych od 500 do 1000 osób. "Przy obsłudze zbudowanego bloku i logistyce na terenie elektrowni związane z energetyką będzie pracowało ok. 80 osób". Wg prezesa wiele miejsc pracy powinno przybyć u dostawców biomasy, z którymi elektrownia podpisała wieloletnie umowy. Nowy blok umożliwi obniżenie emisji CO2 o 1,2 miliona ton rocznie.

Wyjaśnił, że moc nowego bloku wyniesie aż 190 MW i będzie w nim spalana biomasa drzewna i pochodzenia rolniczego. Nowy blok umożliwi obniżenie emisji CO2 o 1,2 miliona ton rocznie. Budowa „Zielonego Bloku” rozpocznie się w listopadzie 2010 r., a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2012 r.

W Połańcu już w 2004 roku została uruchomiona instalacja, która pozwala na współspalanie w kotłach energetycznych biomasy.

Z kolei prezes Grupy GDF Suez Gerard Mestrallet podkreślił, że od wielu lat głównym celem jego koncernu jest produkcja taniej i czystej ekologicznie energii elektrycznej. – „GDF Suez Energia Polska SA zachowuje równowagę między wymaganiami technicznymi i celami finansowymi a dbałością o środowisko naturalne. To integralne elementy naszej strategii” – wyjaśnił prezes Mestrallet.

Dodał, że co roku GDF Suez Energia Polska SA inwestuje w nowoczesne rozwiązania, jak np. instalacja odsiarczania gazów spalinowych, czy instalacja usuwająca azotany. – „Dzięki proekologicznym działaniom, elektrownia w Połańcu jest najczystszą elektrownią w Polsce, a „Zielony Blok” ma być pokazowym projektem naszej firmy dla całej Europy”– zauważył prezes.

GDF Suez rozpoczyna również szeroki program rozwoju energetyki wiatrowej. Strategia spółki zakłada uruchomienie przynajmniej jednej farmy wiatrowej rocznie; pierwsza ma być uruchomiona w tym roku w miejscowości Jarogniew-Mołtowo na Pomorzu.

Grupa GDF SUEZ zatrudnia 200 tys. osób, na pięciu kontynentach. Jest notowana na giełdach w Brukseli, Luksemburgu i Paryżu oraz reprezentowana w najważniejszych indeksach: CAC 40, BEL 20, DJ Stoxx, DJ Euro Stoxx 50, Euronext 100, FTSE Eurotop 100, MSCI Europe and ASPI Eurozone.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter