Wyniki wielu badań wskazują, że liczba i funkcja komórek EPC jest zaburzona w hiperlipidemii, nadciśnieniu, cukrzycy, otyłości czy w reumatoidalnym zapaleniu stawów .
Przeszczepianie endotelialnych komórek progenitorowych( komórki EPC) pochodzących z krwi pępowinowej do środowiska rany modeli myszy dotkniętych cukrzycą, powoduje znaczne przyśpieszenie zamykania się brzegów rany .
Wyniki tych badań , przeprowadzonych przez Koreańskich naukowców, zostały opublikowane w bieżącym numerze The Cell Transplantation.
Osoby , które są dotknięte cukrzycą , ze względu na zaburzenia mikrokrążenia oraz glikozylację białek i zaburzenia syntezy kolagenu , borykają się z licznymi problemami związanymi z gojeniem się ran. Brzegi ran nie zrastają się , powstają owrzodzenia a środowisko rany ulega licznym zakażeniom.
W świetle przeprowadzonych badań okazuje się , że przeszczepianie komórek EPC do środowiska rany sprzyja procesom re epitelizacji , rewaskularyzacji oraz odnowy tkanek. Stymulacja wyżej wymienionych procesów daje duże szanse na zagojenie rany u osób , które dotknięte są cukrzycą.
Naukowcy stwierdzili, że po przeszczepieniu komórek EPC do środowiska rany , znacząco wzrasta synteza cytokin oraz czynników wzrostowych. Wywiera to pozytwny wpływ na przyspieszenie procesu gojenia.
Źródło: Medical News Today
Oprac.:Marta Kłopotowska
KOMENTARZE