Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Klucz do zwycięstwa nad HFC, MSG, GMO
31.08.2010
Ruch zajmujący się promowaniem zdrowej żywności, w ostatnich latach osiągnął bardzo wiele w kwestii odsłaniania prawdy o niebezpiecznych chemikaliach i składnikach żywności.
Syrop z kukurydzy bogaty w fruktozę (HFCS)

Odniesiono sukces w szerzeniu informacji o niebezpieczeństwach wynikających ze stosowania HFCS. Wielu ludzi zdobyło wiedzę na temat szkodliwości tego składnika, a producenci żywności odchodzą od stosowania HFCS i używają bardziej naturalnych składników (tj. odparowany sok z trzciny cukrowej, który jest o wiele bardziej korzystny w stosowaniu niż HFCS).

Bez obaw można już zakupić ketchup firmy Hunt, którego producenci deklarują, że nie używają HFCS, poprzez zamieszczenie na swoich produktach etykiety "NO High Fructose Corn Syrup!".

Corn Refiners Association przeznaczyło miliony dolarów starając się przekonać odbiorców o nieszkodliwości HFCS. Uderzali do niemal każdej organizacji, która pisała o HFCS, uruchomili reklamy w telewizji, aby zwrócić na siebie uwagę. Jednak ich działania nie przyniosły skutku. Ludzie nadal kojarzą HFCS z cukrzycą i otyłością i nie chcą już więcej stosować go w swojej diecie.

BPA – sztuczne tworzywa chemiczne

Na jaw wyszła tez prawda na temat bisfenolu-A (BPA). Związek ten można znaleźć praktycznie w każdej żywności konserwowanej, plastikowych butelkach i innych plastikowych pojemnikach na żywność. Wykazano, że ma on negatywny wpływ na działanie hormonów, kontrolujących funkcje organizmu.

Protest przeciwko BPA stał się teraz głównym tematem w ogranizacjach informacyjnych, dzięki czemu sprawa ta jest przedstawiana z większą częstotliwością. Wyraźne jest tempo działań, które mają na celu wycofanie BPA z plastikowych pojemników na żywność. Kanada zamierza dodać BPA do listy substancji toksycznych.

The American Chemistry Council jest oburzony aluzjami, że chemikalia mogą mieć zły wpływ na ludzkie zdrowie i będą kontynuować walkę o nowe ustawodawstwo w USA. Jednak ich działania nie przyniosą porządanego celu, bo w rzeczywistości BPA jest niebezpiecznie.

MSG – wzmacniacz smaku

Osiągnięto sukces na dużą skalę przeciwko glutaminianowi monosodowemu- MSG, który jest chemicznym wzmacniaczem smaku używanym w parówkach, wołowinie, sosach sałatkowych, oraz w żywności typu fast food. (znajduje się go w niemal każdym produkcie serwowanym w KFC).

Dopóki nie uda się doprowadzić do zakazu stosowania MSG, zwiększana będzie świadomość do tego stopnia, że już teraz firmy produkujące zupy konkurują ze sobą o możliwość etykietownia swoich produktów hasłem „No MSG”. Im większa będzie świadomość ludzi na temat szkodliwości MSG, tym więcej firm produkujących żywność wycofa go ze swoich produktów.

Wiele firm przechodzi od stosowania MSG do ekstraktów z drożdży, które są „ukrytą” formą MSG używaną do tych samych celów. Jeśli chcemy uniknąć spożywania żywności zawierającej MSG, powinniśmy również unikać ekstraktów z drożdży.

Tłuszcze trans- tłuszcze, które zabijają

Tłuszcze trans to szkodliwe dla zdrowia związki, powstające w procesie uwodornienia olejów. Jeśli na etykiecie jest napis, że produkt zawiera częściowo uwodornione oleje roślinne oznacza to, że zawiera tłuszcze trans.

Są one tak niebezpieczne, ponieważ wywołują rozwijające się powoli choroby zwyrodnieniowe tj. choroby serca czy nowotwory. Nie powinno być dla nich miejsca w zdrowej żywności i w niedalekiej przyszłości ich stosowanie zostanie zabronione.

Witamina D “bohaterem” wśród składników odżywczych

Zwiększa się ogólnoświatowa świadomość odnośnie korzyści ze stosowania witaminy D, która zapobiega nowotworom, chorobom serca, osteoporozie, cukryzcy, chorobom nerek, depresji i wielu innym.

Obecnie nawet filtry przeciwsłoneczne są traktowane jako toksyczne substancje blokujące produkcję witaminy D i powodujące jej niedobór. Społeczności z Afryki i Ameryki Południowej dowiadują się coraz więcej na temat niedoboru witaminy D i jak ich pigmentacja skóry sprawia, iż są na nią bardziej podatni jeśli celowo nie wykonują prac na słońcu.

GMO

Bitwa o GMO jest wciąż zaciekła. Firmy jak Monsanto kładą nacisk na FDA, by zabroniła uczciwego etykietowania żywności co ostrzega konsumentów o GMO w sklepach warzywnych. Konsumenci nie chcą być nabierani i nie chcą jeść żywności modyfikowanej genetycznie. 10 października 2010 roku jest ogłoszony światowym dniem głoszenia podstaw o GMO i uświadamiania na temat zagrożeń związanych z tym typem żywności.

Więcej na Natural News.com

red. Marta Cipińska
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter