Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kannabinoidy a choroba Alzehimera
26.11.2007
Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjną dolegliwością związaną z wiekiem, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Ujawnia się zazwyczaj po 65 r.ż. w postaci zachowań psychotycznych, urojeń, agresji słownej i czynnej.
Molekularnie objawia się poprzez tworzenie patologicznych agregatów pewnych form białek. Takimi białkami są w chorobie Alzheimera beta-amyloid, tworzący płytki starcze, oraz hiperfosforylowane białka tau, tworzące zwyrodnienia włókienkowe, tzw. splątki neurofibrylarne, które wywołują śmierć neuronów i upośledzają wewnątrzneuronalną komunikację. Z punktu widzenia neurobiologicznego przyczyną choroby Alzheimera jest spadek przekazywania sygnałów nerwowych w układzie nerwów cholinergicznych w podstawnym przodomózgowiu (powoduje utratę funkcji poznawczych), oraz neuronów serotoninowych i noradrenergicznych w pniu mózgu (powoduje zachowania agresywne i depresję). Związane jest to z wymieraniem pewnych neuronów, a wywołane toksycznym wpływem płytek starczych na przylegające neurony oraz blokowaniem transportu wewnątrz neuronów przez zwyrodnienia włókienkowe.

Istniejące farmaceutyki, zawierające inhibitory AChE, mają zbyt wiele ubocznych efektów, jak np. hepatotoksyczność, czy też wywoływanie zaburzeń gastrycznych. Antagoniści receptorów NMDA (mematyna), mogą nieco zmienić chorobę, lecz nie odwrócą procesu neurodegeneracyjnego. Manipulacje szlakiem kannabinoidowym oferują nową metodę postępowania z tą chorobą, bardziej efektywną niż obecnie stosowane sposoby.
W ostatnich latach możliwości neuroochronne kannabinoidów zyskały na znaczeniu jeśli chodzi o uśmierzanie symptomów neurodegeneracyjnych. W mózgach pacjentów  z chorobą Alzheimera dostrzeżono zmiany w składnikach układu kannabinoidowego, świadczące o tym, że system ten zarówno przyczynia się, jak i modyfikuje patofizjologię choroby. Pewne kannabinoidy mogą wywierać ochronny wpływ na neurony, chroniąc je przed szkodliwymi efektami beta-amyloidu i są zdolne do redukowania tau-fosforylacji. Skłonność kannabinoidów do redukcji beta-amyloidu, który wywołuje stres oksydacyjny i neurodegenerację, i do jednoczesnej stymulacji neurotrofiny (białka regulującego różnicowanie, przeżywalność i funkcjonowanie komórek nerwowych) do  neurogenezy, są własnościami, które mogą przynieść nie małą korzyść w postępowaniu z chorobą Alzheimera.         9-tetrahydrocannabinol może ponadto inhibować aktywność acetylocholinoesterazy i limitować amyloidogenezę, co ulepsza transmisję cholinergiczną i zatrzymuje postęp rozwoju choroby. Celowanie w receptory kannaboidowe w mikrogleju może zredukować stan neurozapalny, który jest cechą choroby Alzheimera, bez powodowania psychoaktywnych efektów. Zatem kannabinoidy oferują wiele sposobów na pokonanie choroby Alzheimera, choćby przez zapewnienie neuroprotekcji i redukcję  stanu neurozapalnego, podczas jednoczesnego wspierania wewnętrznego mechanizmu naprawy mózgu, poprzez zwiększanie ekspresji neurotrofin i wzmożenie neurogenezy. Wszystkie te oznaki są dowodem na możliwą skuteczność w obraniu sobie za cel układu kannabinoidowego w leczeniu choroby Alzheimera.
Kannabinoidy oferują zróżnicowane metody leczenia choroby Alzheimera a przyszłe badania skoncentrują się na przestudiowaniu ich skuteczności na grupie zwierząt, które mają objawy zbliżone do Alzheimera i pokrewne jej odmiany. Celowanie w receptory kannabinoidowe CB2, aby zredukować stan neurozapalny z jednoczesnym stymulowanie neurogenezy, budzi wyjątkowe zainteresowanie.
Reasumując manipulacje układem kannabinoidowym oferują możliwość „podregulowania” mechanizmu neuroochronnego z jednoczesnym tłumieniem stanu neurozapalnego. Czy te właściwości będą przydatne w leczeniu choroby Alzheimera jest zagadnieniem ekscytującym, który niewątpliwie doprowadzi do poszukiwań tak potrzebnej odpowiedzi.

Źródło: http://www.nature.com/bjp/journal/
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter