Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak prawidłowo dbać o zęby
Próchnica jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą na świecie. Dotyka około 5 miliardów ludzi, czyli prawie 80% populacji. Na dodatek nieleczone zęby, to zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Czy w tej walce jesteśmy bezradni?

Najważniejszym sprzymierzeńcem człwieka jest edukacja i świadomość. Wiedza o tym jak się zdrowo odżywiać, ile czasu spędzać na śweżym powietrz czy też jakich kosmetyków używać przydaje się każdemu. Równie ważnym aspektem jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Z pomocą idą  producenci coraz bardziej zaawansowanych akcesoriów i preparatów. Kompleksowa ochrona zębów daje szansę na zdrowy uśmiech przez długie lata.

Higienie jamy ustnej poświęca się w ostatnim czasie dużo uwagi. Również Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości  zauważyło potrzebę rozmawiania na ten temat i zorganizowało wykład o tym „Co widzi chemik kiedy zagląda do jamy ustnej"? Dlaczego to takie ważne?

Eksperci biją na alarm – według badań przeprowadzonych w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” w 2012 roku, próchnicę zębów stwierdza się już u około 80% 6-latków. Dalej ten problem tylko się pogłębia. W grupie wiekowej 12-18 ten problem dotyczy 80-95% nastolatków, a wśród pacjentów 35-44 - już 99,9%. Badania wykazują zresztą, że wiedza o profilaktyce próchnicy jest znikoma. Próchnica to problem społeczny.

- Natura wyposażyła człowieka w fantastyczny system obronny: jego elementy to: szkliwo- najtwardsza tkanka w organizmie, bariera dla bakterii, ślina, która w składzie zawiera enzymy niszczące bakterie,  płytka nazębna chroniąca szkliwo przed działaniem kwasów i wiele innych. Ale to wszystko na nic, gdy nie zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej – tłumaczy dr Anna Oborska.

Skoro znane są przyczyny i mechanizm powstawania próchnicy, a także dysponujemy szeroką gamą łatwo dostępnych preparatów zapobiegających chorobom zębów i dziąseł, to wystarczy zabrać się do pracy, by z lekarzem dentystą mieć kontakt tylko przy okresowych kontrolach. W dodatku, dzięki zastosowaniu odpowiednich środków we wczesnych stadiach próchnicy, można odwrócić niekorzystne zmiany w tkance zęba.

Niestety, na tak optymistyczne wnioski nie tylko w Polsce, ale w całej Europie jest jeszcze zbyt wcześnie. Wiedzą o tym autorzy programów edukacyjnych, których celem jest zaznajomienie pacjentów z metodami zapobiegania oraz leczenia próchnicy.

- Próchnica, kojarzona przez większość Polaków jako problem nieleczonych zębów, to problem jednak znacznie bardziej złożony – mówi  Paweł Zaborowski lek. stomatolog– ciągle niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczone zęby i utrzymujące się w obrębie jamy ustnej stany zapalne, mogą prowadzić do chorób serca, cukrzycy, zagrożenia ciąży, czy schorzeń układu oddechowego. 

Próchnicy lekceważyć nie można. Jest najczęstszą przyczyną utraty zębów i bólu. Nikt nie wątpi w to, że źle wpływa ona na samopoczucie, poczucie własnej wartości i atrakcyjność dotkniętej nią osoby. A przecież tak niewiele trzeba, żeby tego problemu uniknąć:

  • szczotka
  • pasta
  • kubek
  • ciepła woda

Może warto rozszerzyć powyższa listę jeszcze o płyny do płukania jamy ustnej i nici stomatologiczne. Produktów na rynku jest szeroka gama.

Źródła

http://www.mamafit.pl/?section=base&site=top_tematy&view=327

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter