Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
INNO-GENE z wyłącznością na technologię sekwencjonowania całogenomowego w Polsce
Lider polskiego rynku badań genetycznych podpisał umowę inwestycyjną, dzięki której obejmie do 36,5 proc. udziałów w spółce posiadającej wyłączność na transfer technologii sekwencjonowania całogenomowego (WGS), będącej własnością firmy Illumina INC, największego na świecie producenta urządzeń do sekwencjonowania nowej generacji (NGS). Technologie te mają w najbliższych latach zdominować rynek badań genetycznych na świecie. Jest to również pierwszy krok na drodze do stworzenia nowego źródła przychodów - tzw. Biobanku, a więc bazy danych, posiadającej informacje istotne z punktu widzenia dużych firm farmaceutycznych.

Drugą stroną podpisanego przez Inno-Gene kontraktu jest amerykańska firma International Technology Ventures, LLC (ITV), która od lat współpracuje z takimi podmiotami jak Illumina, czy Craig Venter Institute (prywatny podmiot, który jako pierwszy dokonał zsekwencjonowania ludzkiego genomu).

Na podstawie umowy Inno-Gene obejmie do 36,5 proc. udziałów w utworzonej przez amerykańskich partnerów spółce Central Europe Genomics Center (CEGC). Spółka ta będzie miała wyłączność na transfer należącej do Illumina technologii WGS (ang. Whole Genom Sequencing) do Polski.

Inwestycja polskiej spółki będzie miała wartość 1,5 mln zł. Płatność będzie rozłożona na trzy transze W wyniku podpisania kontraktu Inno-Gene obejmie 26,5 proc. udziałów w CEGC. Jeśli do marca 2017 r. Inno-Gene do CEGC wpłynie 20 mln zł dotacji, Inno-Gene otrzyma dodatkowe 10 proc. udziałów w polsko-amerykańskim podmiocie.

- Dzięki tej inwestycji zajmujemy istotny przyczółek na regionalnym rynku badań genetycznych. Współpraca z takimi globalnymi gigantami jak Illumina ma bardzo szeroki wymiar. To nie tylko możliwości wprost biznesowe, jakie wiążą się z wyłącznością na dystrybucję technologii oferowanej przez urządzenie X-Ten w Polsce, czy dostęp do ogólnoświatowej sieci laboratoriów współpracujących z Illumina INC. To również nawiązanie relacji z amerykańskimi naukowcami, które będą owocować w bliskiej i dalszej przyszłości – tłumaczy Jacek Wojciechowicz, Prezes i główny akcjonariusz Inno-Gene.

W dłuższej perspektywie współpraca z Illumina zakłada budowę tzw. Biobanku, a więc obszernej bazy danych zawierającej wyniki badań DNA. Projekt posiada potencjał by w przyszłości stać się bardzo istotnym źródłem przychodów Inno-Gene – ze względu na duże zapotrzebowanie na dostęp do tego typu danych ze strony dużych koncernów farmaceutycznych.

Inno-Gene już dziś jest polskim liderem badań wykonywanych metodą NGS (ang. Next Generation Sequencing), najnowocześniejszą techniką biologii molekularnej, oferującą zdecydowanie wyższą czułość i dokładność analiz w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Według raportu jednej z największych firm badawczych na świecie – MarketsAndMarkets – globalny rynek badań NGS w 2014 r. wart był 2,5 mld dol. i w najbliższych latach będzie rósł w tempie 23 proc. rocznie, by w 2020 r. osiągnąć poziom 8,7 mln dol.

Illumina INC jest globalnym liderem w analizie genetycznej i genomicznej. Firma dostarcza swoje urządzenia analityczne do genomicznych centrów badawczych, instytucji naukowych, laboratoriów rządowych, szpitali i laboratoriów referencyjnych, a także do przedsiębiorstw farmaceutycznych, biotechnologicznych, agrogenomicznych oraz przedsiębiorstw analizy molekularnej i genomicznej. Kapitalizacja notowanej na Nasdaq spółki sięga 30 mld dol.

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter