Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdrowie jamy ustnej – jak można pomóc sobie samemu?
Zdrowie jamy ustnej – jak można pomóc sobie samemu?
Znaczenie zdrowia jamy ustnej jest często pomijane i zaniedbywane. Problem zaczyna się wtedy gdy pojawia się nieprzyjemne doznanie jakim jest ból. Taki dyskomfort sprawia, że pacjent zaczyna szukać pomocy u stomatologa lub w aptece.

 

Na szczęście na aptecznych półkach znajduje się mnóstwo preparatów, które są w stanie pomóc, a farmaceuta powinien potrafić dobrać odpowiedni preparat w danym schorzeniu lub też skierować pacjenta szukającego pomocy do specjalisty. Dostępne bez recepty doustne produkty łagodzące obejmują miejscowe środki znieczulające, pasty skierowane dla osób z problemem nadwrażliwych zębów czy parodontozą. Inne preparaty to sztuczna ślina lub te chroniące podrażnioną śluzówkę oraz leczące wykwity opryszczki.

Środki przeciwbólowe do stosowania miejscowego w postaci żelów lub płynów zawierają benzokainę, lidokainę, mentol. W terapii opryszczki pomocny jest tlenek cynku, acyklowir czy dokonazol. Do substancji powlekających i łagodzących zalicza się alantoinę, dekspantenol i dimetykon. Odkażająco z kolei działają mentol, kamfora, fenol, salicylany, oksybenzon, alkohol benzylowy czy chlorek cetylopirydyny.

Dla zwolenników homeopatii pomocnym przy ząbkowaniu preparatem może okazać się Camilia firmy Boiron (belladonna 5C HPUS, alkaloidy, Chamomilla 9C HPUS, Ferrum phosphoricum 5C HPUS) w postaci wygodnych kropli.

Należy uważać na środki mające w swoim składzie benzokainę, ponieważ może ona u pewnych pacjentów powodować reakcję nadwrażliwości objawiającą się pieczeniem i zaczerwienieniem dziąseł. Podobny efekt anestetyczny ma lidokaina, która powoduje mniej efektów niepożądanych.

Kolejnym problemem są afty – czyli bolesne nadżerki pojawiające się w jamie ustnej. Przyczyny ich występowania nie są do końca znane. W źródłach można doszukać się, że powstać mogą one jako skutek urazu lub niedoboru witamin. Dobry środek na afty powinien mieć w swoim składzie substancje odkażające, czyszczące ranę oraz miejscowo znieczulające, dające ulgę w bólu. Wygodną postacią leku są też płyny do płukania jamy ustnej.

Innym zagadnieniem jest kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej. Szacuje się, że 29% do 57% wśród osób starszych może  jej doświadczać, co jest związane również z działaniami niepożądanymi stosowanych przewlekle leków. Kserostomia zwiększa ryzyko próchnicy czy zakażeń przyzębia. Ślina posiada bowiem naturalne właściwości antybakteryjne. Dobrym rozwiązaniem są płukanki glicerynowe lub też płukanki i aerozole zawierające w swoim składzie witaminę A i E.

Pacjenci powinni być również poinformowani, że powinni poszukać pomocy u specjalisty z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jeżeli zmiany nie goją się w ciągu 14 dni lub jeśli pojawią się objawy zakażenia.

Źródła

https://www.drugs.com/answers/relieve-extreme-tooth-pain-temporarily-see-dentist-685890.html

http://www.webmd.com/drugs/condition-3079-pain.aspx

http://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2014/sept2014/oral-pain-assessing-the-appropriateness-of-self-therapy/P-2

Albanese N. Oral pain and discomfort. In: Krinsky D, Berardi R, Ferreri S, et al, eds. Handbook of Nonprescription Drugs.

KOMENTARZE
Newsletter