Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zatwierdzone przez FDA we wrześniu
Zatwierdzone przez FDA we wrześniu
CONTRAVE oraz KEYTRUDA to dwa najciekawsze i najbardziej obiecujące, nowe leki zatwierdzone przez FDA w wrześniu. Pierwszy wspomaga leczenie otyłości i nadwagi, a drugi jest nadzieją na zdrowie dla pacjentów z czerniakiem złośliwym.

FDA (z ang. Food and Drug Administration) wydaje miesięcznie kilkadziesiąt decyzji dotyczących leków będących już na rynku aptecznym, a także wprowadza nowe substancje czynne do lecznictwa. Przedstawiamy dwie obiecujące nowości zatwierdzone we wrześniu.

CONTRAVE są to tabletki o przedłużonym uwalnianiu przeznaczone dla dorosłych z wskaźnikiem masy ciała BMI (z ang. Body Mass Index) 30 kg/m2  i ​​większym (otyłości) lub 27 kg/m2 i ​​większym (nadwaga). Lek ten powinien stanowić dodatek do niskokalorycznej diety oraz zwiększonej aktywności fizycznej. "Dane z badań klinicznych dotyczące Contrave pokazuje, że ten nowy sposób leczenia, stosowany jako dodatek do diety o obniżonej kaloryczności oraz zwiększenie aktywności fizycznej, jest opcją terapeutyczną dla niektórych dorosłych z nadwagę spowodowaną chorobami współistniejącymi, lub otyłością. Jest to nowa opcja leczenia” komentuje doktor Ken Fuijoka z Center for Weight Managment w San Diego.

Contrave ma dwa składniki: naltrekson - antagonista opioidowego i bupropion - stosunkowo słaby inhibitor wychwytu dopaminy i noradrenaliny. Badania wskazują, że naltrekson i bupropion mają wpływ na dwa oddzielne obszary mózgu zaangażowane w regulację przyjmowania pokarmu: podwzgórze (odpowiedzialne za apetyt) i centrum regulacyjne obwodu mezolimbicznego systemu dopaminy (układ nagrody). Zahamowanie tych dwóch ośrodków prowadzi do utraty wagi. Jednakże na rynek farmaceutyczny trafiło już w przeszłości wiele produktów wspomagających odchudzanie, które zostały wycofane ze względu na niekorzystny stosunek ryzyka do korzyści wynikający z ich stosowania. Wiele aspektów jeszcze nie zostało w pełni ustalonych, między innymi: efekt Contrave na zachorowalność i śmiertelność w dolegliwościach sercowo-naczyniowych; a także bezpieczeństwo i skuteczność Contrave w połączeniu z innymi lekami przeznaczonymi do utraty wagi, w tym leków na i bez recepty, czy preparatów ziołowych.

KEYTRUDA jako pierwszym lekiem anty-PD-1 zatwierdzonym do immunoterapii zaawansowanego czerniaka złośliwego w Stanach Zjednoczonych. Lek ten znacznie rozszerza możliwości lecznicze tego trudnego w terapii nowotworu. Wykazując wysokie wskaźniki odpowiedzi i imponującą trwałość, Keytruda zapowiada się bardzo konkurencyjnie w stosunku do innych terapii Czernika złośliwego dostępnych obecnie na rynku.

Białka PD-1 (z ang. Programmed Cell Death 1, PD-1) występują w błonie komórkowej limfocytów T. Należą one do rodziny immunoglobin, a ich aktywacja hamuje odpowiedź immunologiczną ze strony komórek T. Inhibitory PD-1 są przeciwciałami monoklonalnymi skierowanymi przeciwko receptorowi immuno-regulatorowemu PD-1. Leki typu anti-PD-1 wiążą się z receptorem i blokują aktywację PD-1, co w rezultacie aktywuje limfocyty T i odpowiedź immunologiczną przeciwko komórkom nowotworowym. 

Źródła

www.fda.gov/

KOMENTARZE
Newsletter