Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zasłyszane podczas… X Sympozjum EBHC. Robert Dewor o POChP
W dniach 14-15 grudnia w Krakowie odbyło się X Międzynarodowe Sympozjum Evidence-Based Health Care, zorganizowane przez Stowarzyszenie EESTAHC (Central and Eastern Europe Society of Technology Assessment in Health Care). Na konferencji pojawiło się całe grono międzynarodowych ekspertów łączących środowiska biznesowe i medyczne. Jednym z nich był Robert Dewor z firmy GlaxoSmithKline, którego wystąpienie dotyczyło problemów zdrowotnych i potrzeb terapeutycznych w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

 

 

O POChP warto wiedzieć, że...

 

Ta choroba dotyczy 5-10% populacji po 40 roku życia (750 mln ludzi na świecie i nawet 4 mln ludzi w Polsce). Jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w skali całego globu. Za podstawowy czynnik ryzyka zachorowań na POChP w Europie uznano palenie tytoniu. Osoba chora ma zazwyczaj duszności podczas wysiłku i przewlekły kaszel, któremu może towarzyszyć odkrztuszanie. Leczenie, żeby było skuteczne, musi być kompleksowe i wieloaspektowe – podstawą jest oczywiście rzucenie palenia, poddanie się leczeniu farmakologicznemu lekami przeciwzapalnymi i rozszerzającymi oskrzela, podjęcie aktywności fizycznej, rehabilitacji oddechowej, a także tlenoterapii.

 

Problem z POChP tkwi…

 

Po pierwsze, w późnym rozpoznawaniu. Mamy w tym przypadku do czynienia z chorobą progresywną i coraz więcej dowodów wskazuje na to, że wzrost wskaźnika pogorszenia czynności płuc jest szybszy we wcześniejszych stadiach choroby, przy czym w chwili rozpoznania u pacjenta POChP często lekarze zauważają utratę aż 50% czynności płuc. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie chorym z dusznościami wczesnego i optymalnego leczenia.

Po drugie, w niskiej świadomości społecznej istnienia i przyczyn choroby, co jest szczególnym problemem w Polsce. W 2013 r. zaledwie 3% Polaków przyznało, że słyszało określenie „POChP” i wie co ono oznacza. Nie ma znaczenia czy pytanie zadamy osobom palącym czy nie – świadomość w tych dwóch grupach zasadniczo niczym się nie różni. Wiele osób nie ma nawet żadnych skojarzeń co do przyczyn występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a niektórzy wymieniają bardzo niedorzeczne przyczyny konotując chorobę np. z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Nawet wśród osób chorych świadomość na temat tej choroby nie jest wyraźnie wyższa…

Po trzecie, pomimo szerokiego wachlarza dostępnych metod leczenia, nawet u 50% pacjentów nie powstrzymują one istotnych duszności podczas codziennych obowiązków. Najwięcej niewygody wśród porannych czynności nastręcza chorym kąpiel, ubieranie, wycieranie się i wstawanie z łóżka, zaś w ciągu dnia – wchodzenie i schodzenie po schodach, cięższe prace domowe, robienie zakupów oraz sporty czy inne rodzaje hobby. Na domiar złego, pacjenci nie przestrzegają zaleceń lekarskich co do systematyczności i częstość zażywania leków. Sprawy nie ułatwia niejednorodny charakter POChP, co oznacza, że kombinacja leczenia musi być ściśle zindywidualizowana pod kątem konkretnego pacjenta.

 

Z pomocą przychodzi Salford Lung Study

 

Są to pierwsze takie badania na świecie przeprowadzane w warunkach codziennej praktyki lekarskiej, umożliwiające sprawdzenie na dużą skalę efektywności niezarejestrowanych leków. W badaniu wzięło udział 2800 pacjentów POZ po uprzednim wyrażeniu na to zgody, w wieku +40, z rozpoznanym przez lekarza POChP, przyjmujących leki wGKS, LABA, LAMA mono lub w skojarzeniu, z zaostrzonymi w ciągu 3 lat objawami choroby. Badanie jest wynikiem współpracy nie tylko pacjentów i lekarzy, ale także, a może przede wszystkim, przemysłu farmaceutycznego i aptek. Farmaceuci są bowiem odpowiedzialni za wydawanie danego produktu zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej, a także za przestrzeganie zaleceń terapeutycznych w trakcie 12-miesięcznej obserwacji. Wszystkie dane dotyczące interwencji w zakresie ochrony zdrowia i monitorowania pacjentów są prowadzone w czasie rzeczywistym. Przewidywane korzyści odczują nie tylko pacjenci, ale także klinicyści i decydenci w sprawie opieki zdrowotnej. SLS dostarczy cennych informacji na temat prowadzenia badań efektywności w warunkach codziennej praktyki w przyszłości.

 

 

Źródła

Tekst opracowany na podstawie autorskiej prezentacji Roberta Dewora (GSK), przygotowanej na potrzeby X Międzynarodowego Sympozjum Evidence-Based Health Care

 
Zdjęcie i udostępnienie materiału dzięki uprzejmości Macieja Dziadyka (EESTAHC)
 
http://www.salfordlungstudy.co.uk/
KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter