Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zapłać, a nazwą lek na raka Twoim imieniem!
28.03.2013

Nazwy nowych leków powstają na wiele różnych sposobów, jednak nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł, jak szwedzcy naukowcy z uniwersytetu w Uppsali. Po niepowodzeniach starań mających na celu uzyskanie wsparcia od niedoszłych partnerów biznesowych, podjęli oni decyzję, że nazwą swój eksperymentalny lek na raka na cześć dowolnej osoby, która przekaże im fundusze w wysokości 1,51 miliona dolarów.

Grupa badawcza opracowała zmodyfikowanego wirusa w celu zwalczania neuroendokrynnego raka. Jest to rzadka dolegliwość, na którą nie tak dawno temu zmarł słynny Steve Jobs. Tego typu podejście do terapii skierowanej przeciwko nowotworom, do tej pory często kończyło się odniesieniem sukcesu.

Wirus opracowany w Uppsali okazał się być skuteczny u myszy, jednak ostatnie dwa lata przeleżał w zamrażarce, ponieważ przeprowadzenie testów na ludziach okazało się zbyt kosztowne dla uniwersytetu.

Problemy z uzyskaniem funduszy wynikają z tego, że zbyt wczesna publikacja wyników pracy naukowców uniemożliwiła jakąkolwiek ochronę patentową. Jest to czynnik, który zniechęca potencjalnych partnerów w komercjalizacji. Podejmując decyzję o pozyskaniu funduszy w tak nietypowy sposób, naukowcy liczą, że bogaty dobroczyńca będzie bardziej zainteresowany sławą niż majątkiem i będzie skłonny zaryzykować tą niebagatelną kwotę na umieszczenie swojego imienia na leku, aby mogło go przetestować dwudziestu pacjentów.

Ocenia się, że szanse na pozytywny wynik tych testów nie są zbyt wysokie. Tego typu nowatorskie terapie często zawodzą przy przeskoku od zwierzęcia na człowieka. W szczególności dotyczy to właśnie onkologii. Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę wysokość stawki, ktoś o odpowiednio dużym kapitale może skusi się i zaryzykuje w zamian za szansę umieszczenia swojego imienia na kartach historii walki z rakiem.


Przeczytaj również:

Proteon Pharmaceuticals - o tym jak rozwija się innowacyjna firma opowiada nam Justyna Andrysiak

Polscy naukowcy w walce z białaczką – wywiad z dr Magdaleną Winiarską


Red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

Źródło:
http://www.fiercebiotech.com/

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter