Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Za dużo wydajemy na leki
05.03.2008
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych (PBS), prawie połowa lekarzy nie proponuje pacjentom tańszych odpowidników drogich leków.
Na szczęście sytuacja ma się wkrótce zmienić. W resorcie zdrowia trwają bowiem prace nad przygotowaniem listy wszystkich leków dostępnych na rynku wraz z ich cenami. Rejestr ten ma być gotowy w połowie roku - informuje wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Rozwiązanie takie wydaje się niezbędne. Polacy zostawiają w aptekach ogromne pieniądze, czesto nie zdając sobie sprawy o istnieniu tańszego odpowiednika danego leku.

Według danych PharmaExpert, w ubiegłym roku Polacy wydali na na lekarstwa wypisane na receptę 14,3 mld zł, z czego 4,2 mld zł stanowiły leki pełnopłatne. PBS, która już czterokrotnie na przestrzeni ostatnich siedmiu przeprowadza badania "Pacjent - lekarz - rynek" donosi, że wzrasta liczba lekarzy, którzy odmówili pacientowi proszącemu o wypisanie tańszego leku.
 Tymczasem pacjenci bardzo pozytywie oceniają rodzime medykamenty. Aż 83% stwierdza, że nie widzi różnicy między zagraniczym oryginałem a polskim odpowiednikiem.
Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, kierownika zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych, generyki nie przechodzą tak dokładnych badań jak leki oryginalne. Dodaje, że w przypadku oryginału badania kliniczne wykonuje się na 20 - 40 tys. osób, podczas gdy w przypadku generyku zaledwie na tysiącu osób.
W zeszłym roku aż 6% chorych nie wykupiło przepisanych im leków, tłumacząc się brakeim pieniędzy. Drugie tyle zrealizowało receptę zęściowo.
 - Lekarze powinni mieć w swoich komputerach specjalny spis leków opracowany w resorcie zdrowia, w którym podana jest zawartość substancji leczniczych oraz cena specyfiku. Miejmy nadzieję, że gdy pojawi się rejestr przygotowywany obecnie w Ministerstwie Zdrowia, sytuacja pacjentów znacznie się poprawi - mówi Cezary Śledziowski, prezes PZPPF.
Zdaniem Śledziowskiego, lekarze często nie wiedzą o istnieniu tańszych odpowiedników. Za to o drogich lekach informacje docierają do nich bardzo szybko. Dbają o to koncerny zagraniczne.
Pacienci są zagubieni w gąszczu rynkowych propozycji. Zamienników drogich leków jest bowiem coraz więcej. Ich liczba rośnie, bo nad nowymi specyfikami pracuje coraz więcej firm. Jakość także jest coraz lepsza, bo walczące o rynek firmy doskonalą metody badawce i coraz więcej przeznaczają na testowanie. Tańszy odpowiednik nie musi więc być gorszy od oryginału.

Źródło: Polska
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter