Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
X Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego – podsumowanie dekady
11.12.2012

Dnia 5 grudnia 2012 roku odbyła się X Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (PTFe). Organizatorzy, za motyw przewodni spotkania  uznali podsumowanie dekady, czyli ”spojrzenie za siebie i cena ostatniego dziesięciolecia pracy Towarzystwa i rozwoju farmakoekonomiki na ziemiach polskich” – podkreślili Prezes PTFe Profesor Karina Jahnz-Różyk oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Profesor Tomasz Targowski. Przez trzy dni uczestnicy Konferencji mogli uczestniczyć w dwóch warsztatach edukacyjnych, sesjach: plenarnej, ISPOR, historycznej, prac oryginalnych, PTFE oraz w debacie w sprawie możliwości technicznych, ograniczeń i procedur dostępu do danych kosztowych gromadzonych przez władze publiczne.

Prelegentami, oprócz członków Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, byli przedstawiciele Organizacji z Francji, Rumunii, Ukrainy, Łowy, Litwy, Rosji. Swoje referaty wygłosiły autorytety z farmakoekonomiki oraz innych dziedzin ochrony zdrowia m. in.: Tomas Alonderis (Przewodniczący Departamentu Polityki Cenowej i Farmakoekonomiki na Ltwie), Diana Araja (Przewodnicząca Wydziału Farmaceutycznego Ministerstwa Zdrowia na Łotwie, Doktor Ioana Bianchi (doradca Ministra Zdrowia Rumunii), Profesor Radosław Gawlik (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), Profesor Tomasz Hermanowski (Zakład Farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Profesor Karina Jahnz-Różyk ( Wojskowy Instytut Medyczny), Profesor Stanisław Kłęk (Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego), Profesor Tomasz Pasierski (Przewodniczący Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technolgii Medycznych),  Profesor Pavel Vorobiev (Prezes Rosyjskiego Oddziału ISPOR) oraz wielu innych.

Goście z zagranicy, w swoich wystąpieniach, skupili się głównie na problemach związanych działaniami legislacyjnymi, z finansowaniem opieki zdrowotnej, w tym refundacją oraz na rozwiązaniach, które zostały wdrożone w ich krajach, w celu zwiększenia efektywności funkcjonowania systemów ochrony zdrowia. Tomas Alonderis  scharakteryzował reformy polityki cen produktów medycznych, jakie w ostatnich latach zostały przeprowadzone na Litwie.  Równie interesującymi były wystąpienia przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, w których porównywano system ochrony zdrowia funkcjonujący w Rosji z innymi modelami: Beveridg’a oraz Bisarck’a. Malwina Hołownia (Rosyjski Oddział ISPOR) scharakteryzowała mechanizmy działające w rosyjskim systemie zdrowia prezentując problemy oraz przyczyny odmienności tego systemu od pozostałych. Problemem jestbrak refundacji leków, który jest niewątpliwie jedną z podstaw systemów ochrony zdrowia we współczesnym świecie – przyznaje, równocześnie podkreśliła, iż Federacja Rosyjska aspiruje do bycia państwem, w którym poziom życia jest analogiczny do poziomu państw rozwiniętych. Kilka miesięcy temu Minister Zdrowia zaproponował władzom Federacji Rosyjskiej kilka strategii zmian, z które można zapoznać się na rządowych stronach internetowych.  ProfesorPavel Vorobiev zaprezentował wyniki swoich badań, które dotyczyły dostępności mieszkańców Federacji Rosyjskiej do opieki medycznej. Podkreślił, iż główną przeszkodą jest powierzchnia Federacji, gdyż tysiące miasteczek oraz wsi nie mają w ogóle dostępu nawet do punktów medycznych, a w licznych osadach brak jest lekarzy, czy felczerów. Profesor zaznacza, iżdla okazania pomocy w oddalonych osadach ludzkich niezbędne jest stworzenie służby zdrowia paramedyków – ludzi bez specjalnego wykształcenia medycznego, dla których okazanie pomocy w nagłych wypadkach nie jest główną pracą. Sanitariusze powinni kontrolować główne parametry chorób przewlekłych  i mieć możliwość współpracy z lekarzem koordynującym z wykorzystaniem  środków łączności. Profesor na Konferencji zaprezentował narzędzia i metody, które mogą  być ułatwieniem dla mieszkańców, których od najbliższego punktu medycznego dzielą setki kilometrów. Najciekawszymi są automaty z lekami, w których można zakupić podstawowe środki lecznicze, aplikacje i urządzenia, które można podłączyć do smart fonów takie, jak EKG, urządzenia do pomiaru ciśnienia, poziomu cukru, badania oczu.

Polscy prelegenci skupili się głównie na problemach związanych z finansowaniem usług medycznych w wybranych grupach chorób. Profesor Tomasz Pasierski poruszyłproblemy etyczne finansowania chorób rzadkich (sierocych), do których zalicza jednostki chorobowe, które występują nie więcej, niż u pięciu na 10 tysięcy osób. Jakpodkreślił, decydując się na finansowanie chorób rzadkich nie możemy się opierać jedynie na kryteriach utylitarnych lecz powinniśmy w większym stopniu uwzględniać zasadę sprawiedliwości
i prawa człowieka. Technologie stosowane w chorobach sierocych powinny podlegać procedurom HTA
(Health Technology Assessment), lecz próg ICUR[1]/QALY[2] powinien być negocjowany – podsumował. Profesor Karina Jahnz-Różyk w swoim wystąpieniu opowiedziała na pytanie, czy potrzebne są badania IV fazy („real life data”) w chorobach obturacyjnych płuc. Natomiast Prfesor  Stanisław Kłęk przedstawił metody poprawy finansowania domowego sztucznego żywienia poprzez Nutritional Support Teams (NTS). Profesor Radosław Gawlik przedstawił zagrożenia spowodowane zmianami klimatycznymi, które wpływają na rozwój chorób alergicznych. Podczas Konferencji zostały również poruszone problemy związane z polskim ustawodawstwem. Profesor Tomasz Hermanowski zaprezentował wyniki międzynarodowego projektu badawczego InterQuality, dotyczącego finansowania jakości w opiece zdrowotnej. Celem badania była ocena założeń ustawy o jakości w ochronie zdrowia w Polsce na tle rozwiązań wprowadzonych w innych krajach. Profesor zaznaczył, iż  proponowane przepisy miały stworzyć mechanizmy zachęcające do podnoszenia jakości usług medycznych w Polsce. Jednak pewne rozwiązania wdrażano bez przeprowadzania badań własnych, dlatego też się sprawdziły nie w polskich realiach. Skuteczność działań zależy od  uwarunkowań instytucjonalnych  w danym systemie ochrony zdrowia, dlatego potrzebne jest systematyczne zbadanie wpływu rozwiązań instytucjonalnych na jakość opieki zdrowotnej – wnioskował Profesor.

W sesjach brali również udział młodzi członkowie Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego oraz goście z zagranicy. Tematyka prac skupiała się na analizie zagadnień takich, jak: import i eksport leków, jakość życia pacjentów w wybranych państwach, metody i narzędzia obliczania kosztów leczenia oraz innych związane z farmakoekonomiką.

 

Anna Staszewska

 


[1]ICUR – (ang. incremental cost-utility ratio) inkrementalny wskaźnik kosztowej użyteczności, jest miarą opłacalności terapii wyrażona jako koszt uzyskania 1 QALY

[2]QULY – (ang. quality-adjusted life year)zyskane lata życia skorygowane o jakość, jest miarą efektywności obejmująca wpływ terapii na poprawę przeżycia oraz na jakość życia pacjenta – 1 QALY to 1 rok przeżyty w pełnym zdrowiu

KOMENTARZE
news

<Październik 2022>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter