Tłem spotkania był finał 79. Tour de Pologne – najbardziej prestiżowego międzynarodowego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym od blisko dziesięciu lat startuje wyjątkowa drużyna Team Novo Nordisk, składająca się wyłącznie z kolarzy chorujących na cukrzycę typu 1. Pomimo choroby, osiągają imponujące wyniki, przesuwają horyzonty, łamią stereotypy. – To inspiracja dla ponad pół miliarda chorych na świecie. Naszym celem jest pokazanie, że cukrzyca nie jest barierą, która uniemożliwia realizacje marzeń – pod względem fizycznym, emocjonalnych czy mentalnym. Jako sportowcy, członkowie Teamu Novo Nordisk są tacy sami, jak inni kolarze – trenują 25 godzin tygodniowo, jeżdżą trudne wyścigi. Osoby z cukrzycą mogą być aktywni dokładnie tak samo, jak zdrowi, pod warunkiem że choroba jest dobrze kontrolowana – uważa Lim Lindley, Communiaction Manager Teamu Novo Nordisk.
Z wyzwaniem łączenia sportu wyczynowego i efektywnej kontroli glikemii codziennie mierzy się brązowy medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym, Mateusz Rudyk, który był przekonany, że po diagnozie cukrzycy będzie musiał zakończyć przygodę ze sportem. – Jeszcze 15 lat temu dla lekarzy pracujących z cukrzycą przejechanie kilkugodzinnego wyścigu było czymś niewyobrażalnym. Nie poddałem się. Dziś kontrola cukru i pompa insulinowa to codzienność. Grunt to patrzeć przed siebie i w każdej sytuacji znajdować pozytywy. Podstawą jest kontrola. Gdy kontrolujesz swoją cukrzycę, to możesz wszystko – podkreśla Mateusz, który od ubiegłego roku również jest członkiem Teamu Novo Nordisk i dodaje: – Na zawodach nie można zatrzymać wyścigu, bo musisz poczekać aż ustabilizujesz cukier. Potrzeba wielu lat nauki, by osiągnąć precyzję w poznaniu własnego organizmu i kontroli swojego cukru. – Ogólnie życie każdego kolarza jest trudne. Musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Będąc chorym na cukrzycę, zdarzają się jednak takie dni, kiedy jest naprawdę ciężko i cukier nie chce współpracować. Każdy diabetyk musi być ekspertem od swojej cukrzycy, choć czasem nieprzewidywane momenty potrafią pokrzyżować plany – dopowiada Przemysław Kotulski, kolarz szosowy, który w ubiegłym sezonie był członkiem Teamu Novo Nordisk Development.
Rozwój medycyny sprawił, że cukrzyca nie musi ograniczać sportowców. Prof. Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum przekonuje, że wysiłek fizyczny stanowi nieodłączną i niezastąpioną część kompleksowego leczenia cukrzycy. Sport może nie tylko pomóc zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2, lecz także poprawić stan zdrowia osób, które już zmagają się z tą chorobą. – Obecnie zalecenia WHO mówią o wysiłku fizycznym dla dorosłych zdrowych osób na poziomie minimum 150 minut tygodniowo. Tymczasem tylko co piąta osoba jest aktywna w takim stopniu – zauważa lekarz. Odpowiadając na pytanie o przyszłość medycyny w obszarze cukrzycy, prof. Małecki wypowiada się z nadzieją: – Idziemy w kierunku tego, by ludziom z cukrzycą żyło się coraz lepiej. Ostatnie kilka dekad to ogromny postęp – mamy nowe leki, nowe metody badania i nowe możliwości. Wierzę, że za niedługi czas mechanizm monitorowania glikemii i pomp insulinowych będzie zautomatyzowany. Diabetycy nie będą musieli pamiętać o swojej chorobie i będą mogli żyć normalnym życiem. – Aktywność fizyczna, obok farmakoterapii, stanowi niezwykle ważny filar w kontroli glikemii. Osoby młodsze powinny być wręcz zachęcane i motywowane do uprawiania sportu. Wyzwań dla diabetyków uprawiających sport jest oczywiście więcej, ale najważniejsza jest edukacja. Każdy pacjent musi znaleźć swoją drogę dla kontroli glikemii. Osobom z cukrzycą zalecamy każdą dyscyplinę sportu, pod warunkiem odpowiedniej kontroli glikemii – akcentuje dr. hab. inż Bartłomiej Matejko.
W kompleksowym prowadzeniu sportowców, niezależnie czy zmagających się z cukrzycą, czy zdrowych, nieocenione jest wsparcie fizjoterapeuty. Cukrzyca wpływa na częstość odczuwania bóli w dolnym odcinku pleców. Fizjoterapeuta, diagnosta funkcjonalny Dominik Omiotek jest zdania, że w pracy z pacjentem należy patrzeć na cały organizm i leczyć całe ciało. Cukrzyca jest tylko jednym z elementów. Dominika Włodarczyk, mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym, potwierdza, że życie każdego zawodowego sportowca jest wyzwaniem. – Codzienne treningi, ciągłe kontrolowanie diety, regularne badania, dbanie o sen – praca sportowca trwa 24 godziny na dobę. Patrzę na Przemka i Mateusza z uznaniem i szacunkiem. Wyobrażam sobie, że sportowiec zmagający się z jakąś chorobą pokonuje o wiele trudniejszą pracę i nie chcę tego oceniać, ale bardzo to podziwiam. Choć nie mamy wszyscy takiego samego startu i równych szans, to pamiętajmy, że można wiele, a zwycięstwa są w głowie, trzeba tylko do nich dążyć i wierzyć w siebie – motywuje Dominika.
Dane NFZ pokazują, że w Polsce są blisko 3 mln osób chorujących na cukrzycę, a ich liczba wciąż się powiększa. W tym przypadku wyścig z cukrzycą nabiera zupełnie innego znaczenia. Konieczne są profilaktyka, edukacja i prewencja pozwalające na wyprzedzenie rozwoju choroby. – Inicjujemy działania, które mają realny wpływ na życie chorych na cukrzycę. Zwiększają one świadomość społeczną dotyczącą znaczenia diagnostyki i leczenia choroby. Temu celowi służy kampania edukacyjna „Razem ścigamy się z cukrzycą” oraz globalny program „Cities Changing Diabetes” – mówi lek. Wojciech Gryta, Senior Director Patient Access and Public Affairs w Novo Nordisk, który jest inicjatorem kampanii.
Organizatorami konferencji „Wyścig z cukrzycą z perspektywy zawodowych sportowców i nowoczesnej medycyny – wyzwania i możliwości” byli Ogólnopolska Federacja Diabetyków oraz Novo Nordisk – sponsor tytularny Teamu Novo Nordisk. Wyzwania i możliwości stojące przed sportowcami z cukrzycą udokumentowane zostały w unikalnym filmie „Ride for Your L1fe”, który pokazuje prawdziwe historie kolarzy z Teamu Novo Nordisk, odkrywając życiowe zakręty, wielkie marzenia i budowanie tak potrzebnej w każdej dziedzinie życia wiary w siebie. Jest to obraz ukazujący inspirujący trud życia z przewlekłą chorobą. Dokument właśnie ma swoją premierę w Polsce i jest już dostępny na platformie Player.
KOMENTARZE