Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wsłuchaj się w swoje zdrowie
Często nie doceniamy jak istotnym wskaźnikiem diagnostycznym może być stan naszych uszu. Ważny jest nie tylko ich wygląd zewnętrzny, ale także wydzieliny. Pewne nieprawidłowości mogą świadczyć o całym spektrum chorób-od raka piersi po chorobę wieńcową.

 

 

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego:

 

1. Wgniecenie ucha

Ukośne wgniecenie małżowiny usznej zostało uznane za czynnik mogący świadczyć o niedokrwieniu serca w przebiegu choroby wieńcowej. Nie do końca wiadomo jak te dwa zjawiska są ze sobą połączone, jednak udało się to udowodnić w badaniu przeprowadzonym przez  British Heart Journal. Analiza ponad 300 ciał doprowadziła do wniosku, że osoby, które zmarły w wyniku choroby wieńcowej miały charakterystycznie zmienione małżowiny uszne. Naukowcy doszli do wniosku, że może to być świadectwem małych zmian w obrębie naczyń krwionośnych serca, których nie jesteśmy w stanie tak szybko i bezpośrednio zaobserwować.

 

Wgniecenie ucha charakterystyczne dla chorób serca (źródło:teamrich.wordpress.com)

                                                                       

 

Takie wgniecenia mogą również być objawem Zespołu Beckwitha-Wiedemanna. To choroba genetyczna charakteryzująca się przerostem różnych części ciała, jak i ogólnie zwiększoną masą ciała i wzrostem.


 

2. Zaczerwienione uszy                                    

Zaczerwienione uszy o podwyższonej temperaturze mogą świadczyć o niedoborach adrenaliny. Hormon ten jest produkowany przez nadnercza i jego głównym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie organizmu do reakcji na stresujące sytuacje. Jego niedobory mogą prowadzić między innymi do zbyt niskiego ciśnienia krwi, utraty wagi, czy upośledzenia funkcjonowania nerek. Częste zaczerwienienie uszu zwykle świadczy właśnie o wyczerpaniu się pokładów adrenaliny w naszym organizmie i pewnych nieprawidłowościach w obrębie nadnerczy.

 

Zaczerwienione uszy mogą być jednak również zwyczajnie objawem zachorowania na Zespół Czerwonego Ucha. To napadowe, jednostronne bóle uszu przebiegające z ich zaczerwienieniem i uczuciem pieczenia. Mogą mieć one postać idiopatyczną o nieznanym podłożu, pojawiającą się spontanicznie. Mogą być jednak również świadectwem chorób odcinka szyjnego kręgosłupa, bólów głowy, czy też nerwobólów  (neuralgii trójdzielnej i podjęzykowej).

 

3. Mały rozmiar uszu

Ta zwykle uważana za atrakcyjną cecha, może się okazać niebezpieczna. Małe uszy mogą bowiem mieć związek ze zwiększeniem podatności na egzemę, czy patologiczne stany nerek:

  • Egzema-mały rozmiar ucha zwykle oznacza, że kanały słuchowe również są pomniejszone. To z kolei oznacza, że łatwiej o rozwinięcie się w ich obrębie stanu alergicznego i pojawienie egzemy.
  • Choroby nerek-nie są znane dokładne mechanizmy, jednak często wśród pacjentów o nisko osadzonych uszach w małym rozmiarze obserwowano stany patologiczne, takie jak brak jednej z nerek, bądź ich choroby.

 

Co w środku?

 

4. Dzwonienie w uszach

Ciągłe dzwonienie, gwiżdżenie, czy też huczenie w uszach zwykle przypisywane jest tak zwanym szumom usznym. Często doświadczamy tego zjawiska krótkotrwale- na przykład po głośnym koncercie, czy też meczu. Jeśli natomiast takie objawy występują dłużej, niż przez pół roku świadczy to o chronicznym zjawisku tego typu. Szumy uszne same w sobie nie są zjawiskiem niebezpiecznym. Utrudniają one jednak normalne funkcjonowanie doprowadzając do irytacji. Ponadto mogą być objawem o wiele poważniejszych schorzeń, takich jak nadczynność tarczycy, miażdżyca, czy niska krzepliwość krwi.

 

5. Wydzielina uszna (wosk)

Jak przyznaje Dr. George Preti, chemik organiczny z Uniwersytetu  Monell w Filadelfii: “Woskowina to wydzielina ciała, której znaczenie diagnostyczne zwykle jest bardzo lekceważone. Jest jeszcze dużo do odkrycia w tym temacie."

Analiza substancji zawarta w wydzielinie usznej może nie tylko pomóc zdiagnozować choroby, ale również być czynnikiem świadczącym o przynależności do danej rasy.

Dlatego też warto pokusić się o odrobinę uwagi w czasie codziennych czynności higienicznych. Miejmy na uwadze, że:

 

  • Gen ABCC11 odpowiedzialny za zapach naszego potu ma również wpływ na formę i barwę wosku. W zależności od jego wariantu wydzielina uszna może przybierać barwę od białej do żółto-brązowej. Naukowcom udało się powiązać wariant genu odpowiedzialny za mokrą wydzielinę uszną o intensywnym zabarwieniu ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Odpowiada on jednocześnie za bardziej intensywny zapach potu.

 

  • Charakterystyczny zapach wydzielin ciała świadczący o takich chorobach jak alkaptonuria ( "mysi" zapach) czy też choroba syropu klonowego (zapach przypalonego cukru) może również dotyczyć woskowiny. W tym przypadku często chorobę można zdiagnozować znacznie szybciej, niż poprzez testy z wykorzystaniem próbek krwi i moczu.
Źródła

Zespół czerwonego ucha – opis przypadku. Adam Stępień, Bogdan Brodacki, Jacek Staszewski. Neurologia i Neurochirurgia Polska.

Listen to this: 5 Things Your Ears Can Tell You About Your Health. Lizette Borreli. Medical Daily.

Earwax odor can offer information about disease ethnicity. Anthony RIvas. Medical Daily.

 

KOMENTARZE
Newsletter