Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wirus opryszczki pomocny w terapii czerniaka
Nie bez powodu każdego roku słyszy się w mediach o konieczności ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja skóry na promienie UV, które wywołują mutacje w melanocytach – komórkach barwnikowych skóry, przyczynia się do powstania raka skóry. Czerniak jest jego najbardziej złośliwą postacią – ma bowiem tendencję do przerzutów i charakteryzuje się opornością na leczenie. Zapadalność na czerniaka ma tendencję wzrostową – dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie. Choroba wcześnie wykryta jest całkowicie wyleczalna. Nowymi sposobami leczenia czerniaka złośliwego są szczepionki.

Sposobem na walkę z czerniakiem jest profilaktyka (np.: w przypadku osób obciążonych genetycznie), czyli ochrona przed promieniami słonecznymi i kontrola znamion. Znamię, w którym onkolog, dermatolog lub chirurg onkolog stwierdzi objawy świadczące o charakterze czerniaka, kwalifikuje się do wycięcia. Jako immunoterapię onkolityczną w leczeniu czerniaka, naukowcy zastosowali szczepionkę T-VEC – Talimogene Laherparepvec.  Jest to szczepionka uzyskana z wirusa opryszczki wargowej human herpes virus 1(HHV-1). Po zaszczepieniu w komórkach nowotworowych dochodzi do replikacji i wytworzenia czynnika indukującego odpowiedź immunologiczną (czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów, GM-CSF). Dochodzi do zwiększenia procesu fagocytozy.

Podczas badania porównano podanie szczepionki wytworzonej z HHV-1 z podskórnym wstrzyknięciem GM-CSF (Granulocyte macrophage colony-stimulating factor). Badanie prowadzono na chorych z czerniakiem złośliwym w zaawansowanym stadium  IIIB-IV, ze zmianami przerzutowymi. Przy ocenie częściowej lub całkowitej, odpowiedzi utrzymującej się przez przynajmniej 6 miesięcy, skuteczność leczenia szczepionką była 8 razy większa (16 do 2%). Badanie to jest dopiero badaniem III fazy, nie ma wymaganej ilości zdarzeń.

Istnieją oczywiście działania niepożądane towarzyszące zastosowaniu T-VEC : zmęczenie, dreszcze, gorączka, zapalenie tkanki łącznej. Szczepionka ta, może być jednak korzystna dla chorych na czerniaka złośliwego.

Szczepionka T-VEC może przynieść korzyść chorym na zaawansowanego czerniaka przy korzystnym profilu toksyczności. Jest to kolejna próba zastosowania szczepionki w leczeniu czerniaka złośliwego – wcześniejsze próby dotyczyły szczepionki wyprodukowanej z komórek dendrytycznych pacjentów chorych na czerniaka. Stymulowała ona produkcje interleukiny. Mimo pozytywnych wyników badań i coraz liczniejszych metod leczenia, warto zachowywać zdrowy rozsądek – zwłaszcza przy pokonywaniu jesienno-zimowej depresji w solarium.

Źródła

eonkologia.pl (dostęp 18.10.2013)

czerniak.org.pl

 

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter