Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lampy UV stosowane w zabiegach manicure bezpieczne!
Lampy UV stosowane w zabiegach manicure bezpieczne!
Naukowcy z Rapid Precision Testing Laboratories w Stanach Zjednoczonych w najnowszych badaniach wykazali, że lampy UV stosowane do utwardzania paznokci są bezpieczne i nie powodują raka. Manicure żelowy czy hybrydowy, w którym używa się lamp UV stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Wraz z jego rosnącą popularnością zaczęto kwestionować jego bezpieczeństwo.

W badaniach, którym przewodniczył dr John C. Dowdy i dr Robert Sayre oceniono sześć lamp UV do utwardzania paznokci. Były to produkty najbardziej popularne w USA.

Oceniano zagrożenie promieniowania zdefiniowane w American National Standards Institute (ANSI). Lampy były badane w trzech pozycjach , 1 cm powyżej powierzchni gdzie spoczywa ręka w trakcie zabiegu i 20 cm od źródła światła pod kątem zera i 45° .

Łączna ekspozycja na lampę UV po zaprogramowanym czasie zdołała zgromadzić tylko ułamek dopuszczalnej dziennej  dawki ekspozycji na ten tym promieniowania określonej w normach . Ponadto widomym jest, że lampa UV użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem nie jest stosowana  u jednej osoby codziennie.

Badania wykazały, że lampy UV stosowane do utwardzania manicure hybrydowego czy żelowego są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane w salonach kosmetycznych oraz w domu. Ryzyko rozwoju złośliwego czerniaka skóry po stosowaniu lamp jest 11-46 razy mniejsze niż po ekspozycji na światło słoneczne. Praktycznie niemożliwym jest przekroczenie bezpiecznych poziomów promieniowania stosując lampy.

Źródła

Dowdy, J. C. and Sayre, R. M. (2013), Photobiological Safety Evaluation of UV Nail Lamps. Photochemistry and Photobiology, 89: 961–967. doi: 10.1111/php.12075

KOMENTARZE
Newsletter