Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wielkie wyzwania przed gigantami farmaceutycznymi
22.11.2011

Koszty opracowywania nowych leków rosną bardzo szybko, podczas gdy bardzo mało leków znajduje się w późnej fazie testów klinicznych. Oznacza to co raz większe wyzwania stawiane wielkim koncernom farmaceutycznym.

Wielkie koncerny farmaceutyczne borykają się przede wszystkim z problemem utrzymania stałej liczby leków będących w fazie testów. Maleje ona z powodu ostrych przepisów i restrykcji narzucanych przez organy rejestrujące nowe leki. Ponadto niełatwym zadaniem jest także zastąpienie nowymi produktami dotychczasowych hitów sprzedażowych, które w większości są lekami generycznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkie koncerny farmaceutyczne desperacko poszukują nowych leków generycznych, które mogłyby zastąpić dotychczasowe hity sprzedażowe.

Raport przedstawiony przez Deloitte, biorący pod lupę dwunastu największych producentów leków na świecie, ukazuje, że średnie koszty rejestracji i wprowadzenia na rynek nowego preparatu leczniczego wzrosły od 2010 roku z 830 mln USD do ponad 1 mld USD, co stanowi  ponad 25 % dotychczasowej stawki. Co więcej, średnia liczba leków znajdujących się w późnej fazie rozwoju, przypadających na daną firmę, zmalała z 23 do 18.

U dziesięciu z dwunastu farmaceutycznych gigantów dało się zauważyć wyraźne obniżenie dochodów pochodzących z działów R&D, w skutek czego firmy te odnotowały w zeszłym roku całkowite spadki średnio z 11,8% do 8,4%.  

W bieżącym miesiącu, jeden z najbardziej obiecujących antydepresantów testowanych przez AstraZeneca – stawiany jako pewny następca Seroquelu,drugiego najlepiej sprzedającego się leku koncernu – odpadł w późnym etapie badań klinicznych. W marcu 2011 GlaxoSmithKline spotkała porażka, gdy eksperymentalny lek na cukrzycę typu I, odpadł w ostatniej fazie badań klinicznych, podobnie jak analogiczny lek testowany przez rywalizującą z GSK firmę Eli Lilly, który klęskę poniósł w roku 2010.

Prezes GlaxoSmithKline powiedział niedawno, że koszty odkrycia i rejestracji nowego leku są „niedopuszczalnie wysokie” i wezwał przemysł farmaceutyczny, aby z tej racji „ponosił klęski rzadziej”.

Szef europejskiego oddziału consultingowego Deloitte ds. R&D, Julian Remnant, powiedział: „Podczas gdy obraz ten przedstawia w dużym skrócie realne wyzwania przed którymi stoją koncerny farmaceutyczne, to nie zapominajmy o pewnych niezaprzeczalnych sukcesach. Spośród dwunastu firm, które analizujemy każdego roku – dwunastu światowych liderów farmaceutycznych, prowadzących szereg innowacyjnych badań – jednej trzeciej udało się osiągnąć całkiem spore zyski z komercjalizacji nowych leków, które przewyższyły straty spowodowane porażką innych produktów w późnych testach klinicznych.

Ponadto, we wszystkich dwunastu przebadanych firmach, koszty nie związane z działami R&D spadły, powodując tym samym wzrost marży operacyjnej – to z kolei pomoże uwolnić przepływ funduszy, które mogłyby być inwestowane w działy R&D i rekompensować ponoszone tam straty” – dodał Remnant.

Jednakże niektóre koncerny farmaceutyczne, takie jak np. Pfizer – największy światowy producent leków – postanowiły przeznaczać mniej pieniędzy na działy R&D, za to kupować więcej leków i patentów z firm biotechnologicznych i uniwersytetów. Cięcia w wydatkach na działy R&D przemysł farmaceutyczny odnotował pierwszy raz w zeszłym roku.

Julian Remnant apeluje także o większą współpracę między największymi koncernami. „Kurtyna tajemniczości powoli opada i co raz więcej firm decyduje się na współpracę i wspólną realizację  przedsięwzięć naukowych. Dzielą się wiedzą i doświadczeniami, w szczególności jeśli chodzi o badania nad konkretnymi chorobami czy symptomami.

 „Mówiąc w skrócie, koncerny farmaceutyczne powinny podejmować współpracę, np. dzieląc się wiedzą naukową choćby o chemicznych związkach które już zawiodły jedną firmę. Wtedy inni nie będą tracić czasu na badania nad takimi związkami. Współpraca między koncernami farmaceutycznymi na pewno podniesie wskaźniki sukcesu i w rezultacie obniży koszty produkcji nowych leków.

Remnant wierzy także, iż firmy które podejmą współpracę, będą dążyć do uproszczenia funkcjonowania działów R&D poprzez dzielenie się doświadczeniami w obszarach niekonkurencyjnych, co także wpłynie na obniżenie kosztów produkcji.

Koncerny farmaceutyczne wydają też ogromne sumy na ugodowe zakończenia spraw. Na przykład w zeszłym tygodniu Sandoz należący do szwajcarskiej grupy Novartis, zgodził się zapłacić 150 mln USD za ugodę w sprawie zarzutów o oszustwa cenowe na Florydzie i w Kalifornii. Niedawno zaś, GlaxoSmithKline wyłożyło 3 mld USD na ugodę z amerykańskimi władzami dotyczącą dochodzenia prowadzonego w sprawie sprzedaży i obrotu lekami takimi jak Avandia i Wellbutrin.

 

źródło: http://www.guardian.co.uk

             http://www.deloitte.com

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter