Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wegańskie suplementy diety – trendy, wyzwania i rozwiązania
Wegańskie suplementy diety – trendy, wyzwania i rozwiązania

Na ograniczenie spożycia lub całkowitą rezygnację z mięsa i produktów mięsnych decyduje się coraz więcej konsumentów. Powodem często jest niezgoda na cierpienie zwierząt, ale też względy zdrowotne i chęć lepszego zbalansowania diety. Mimo to na rynku nadal brakuje produktów często poszukiwanych przez wegan i wegetarian – niezawierających składników pochodzenia zwierzęcego.

 

 

Polscy konsumenci regularnie sięgają po suplementy w codziennej diecie. Nie są to już tylko witaminy i minerały, ale również ekstrakty oraz składniki wspomagające aktywny tryb życia, przeciwdziałające potencjalnym schorzeniom czy poprawiające stan zdrowia i urody. Dotyczy to także wegan i wegetarian, którzy często poszukując takich suplementów, ostatecznie decydują się na produkty pochodzenia zwierzęcego w obliczu braku roślinnej alternatywy. W tym artykule skupimy się na dwóch popularnych składnikach z tych kategorii – kolagenie i siarczanie chondroityny.

Czym jest i jak działa siarczan chondroityny?

Siarczan chondroityny jest jednym z budulców chrząstki – twardej tkanki, która działa jak amortyzator wokół stawów u ludzi. Zadaniem chondroityny jest pomaganie chrząstce w zatrzymywaniu wody i dzięki temu zwiększanie jej elastyczności. Siarczan chondroityny jest mukopolisacharydem składającym się z łańcucha naprzemiennych cukrów. To strukturalny składnik chrząstki zapewniający jej odporność na ściskanie. W suplementacji tradycyjnie pozyskiwana jest z chrząstki rekina, bydła lub ptactwa. Wiele badań sugeruje, że siarczan chondroityny przynosi korzyści kliniczne w zmniejszaniu bólu związanego z zapaleniem i sztywnością stawów.

Phytodroitin™ – nasza roślinna alternatywa

Phytodroitin™ to roślinna alternatywa Protec Nutra dla siarczanu chondroityny, odpowiednia nie tylko dla produktów wegańskich i wegetariańskich, ale także produktów o szerszym zakresie demograficznym ze względu na powszechne obawy dotyczące pochodzenia zwierzęcego i zrównoważonego pozyskiwania siarczanu chondroityny. Phytodroitin™ jest złożoną mieszanką ekstraktów z alg, które naśladują strukturę mukopolisacharydową siarczanu chondroityny. W skład wchodzą polisacharyd pochodzący z fermentacji (składający się z kwasu glukuronowego i N-acetyloglukozaminy) oraz wyselekcjonowane, bogate w mukopolisacharydy ekstrakty z alg. Phytodroitin znajdzie zastosowanie w takich suplementach diety, jak:

• produkty wspierające sportowców i aktywny styl życia,

• kuracje choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów,

• ogólne formuły zdrowotne dla kości i stawów,

• produkty skierowane do starszych konsumentów.

Czym jest i jak działa kolagen?

Kolagen, pozyskiwany ze źródeł zwierzęcych (włączając w to ryby), jest głównym białkiem strukturalnym w matrycy międzykomórkowej. Składa się z aminokwasów i zapewnia podstawę strukturalną dla skóry, włosów, paznokci, więzadeł i ścięgien. Wraz ze starzeniem się produkcja kolagenu i jego jakość w naszym organizmie spada. Po osiągnięciu 25. roku życia poziomy kolagenu zaczynają się zmniejszać. W wieku 50 lat poziom kolagenu jest zwykle obniżony do ok. 50%. Redukcja poziomu i jakości kolagenu skutkuje pojawieniem się zmarszczek oraz spadkiem jędrności i kolorytu skóry. Osłabia również barierę skóry i powoduje suchość, wypryski i przebarwienia.

Vollagen® – nowoczesne podejście do suplementacji kolagenu

Vollagen® to kompleks aminokwasów od Protec Nutra w tych samych proporcjach, jak te znajdujące się w kolagenie, posiada jednak nad nim trzy kluczowe przewagi:

• opatentowany proces wykorzystuje wyłącznie materiał pochodzenia roślinnego i zapewnia aminokwasy w pożądanych proporcjach i w postaci rozpuszczalnej w zimnej wodzie,

• Vollagen® to aminokwasy wyizolowane, dzięki czemu jest łatwiejszy do przyswojenia przez nasz organizm, 

• Vollagen® jest w 100% odpowiedni dla wegan i wegetarian.

W przeciwieństwie do kolagenu, który jest produkowany ze składników zwierzęcych, Vollagen® jest w 100% pochodzenia roślinnego. Jest produkowany przy użyciu opatentowanego, wieloetapowego procesu fermentacji z użyciem materiału pochodzącego z kukurydzy non-GMO. Proces ten pozwala uzyskać pożądaną kombinację i proporcję aminokwasów naśladującą skład ludzkiego kolagenu.

Badania efektywności

Chcieliśmy sprawdzić granice, jakie może pokonać Vollagen®, dlatego przeprowadziliśmy badanie z użyciem bardzo niskiej dawki wynoszącej zaledwie 1 g dziennie w okresie 60 dni. Byliśmy pewni dobrych wyników, ale od samego początku wiedzieliśmy, że badanie było bardzo wymagające ze względu na niską dawkę. Uznaliśmy, że dowody skuteczności pojawią się tylko po 60 dniach, jednak wiele pozytywnych wyników było widocznych już po 30 dniach. Nasze obserwacje po 60 dniach:

• jędrniejsza, bardziej nawilżona skóra, 

• redukcja drobnych linii i zmarszczek,

• wyrównanie odcieni skóry oraz wzmocnienie blasku,

• zmniejszenie widoczności cieni pod oczami oraz ogólna poprawa wyglądu oczu, 

• elastyczna, gładsza skóra, 

• redukcja wyprysków i przebarwień, 

• poprawa zdrowia skóry i rozjaśnienie cery,

• wzmocnienie paznokci, dzięki czemu wyglądają zdrowiej i poprawia się ich kondycja. 

Autor: Wojciech Piotrowski, Sales Manager Nutra Protec Ingredia Polska Sp. z o.o.

Kontakt: wojciechpiotrowski@protecingredia.com

Źródła

Fot. Adobe Stock, licencja: Bio-Tech Media

KOMENTARZE
Newsletter