Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wapń czy magnez – oto jest pytanie?
09.05.2013

Wapń jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, szczególnie dziecka. Pełni on kluczową rolę z tworzeniu kości i zębów, usprawnia funkcjonowanie układu mięśniowego i krwionośnego, uczestniczy w przewodnictwie nerwowym. Lekarze od lat przekonują nas, że wapnia nie powinno brakować w diecie małych dzieci i nastolatków. Jednak okazuje się, że inny pierwiastek może być równie ważny jak wapń dla zdrowia dziecięcych kości. Ostatnie badania wskazują, że spożycie i wchłanianie magnezu istotnie łączy się z gęstością kości u dzieci.

Jak wynika z materiałów przedstawionych przez Pediatric Academic Societies (PAS), na corocznym spotkaniu w Waszyngtonie, rodzice, poza dostarczaniem swoim dzieciom produktów bogatych w wapń (mleko i jego przetwory, suszone owoce, migdały, ryby), powinni upewnić się, że posiłki ich dzieci bogate są również w magnez.

"Spośród wielu składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia kości jednym z ważniejszych wydaje się być magnez" – twierdzi Steven A. Abrams, profesor pediatrii w Baylor College of Medicine w Houston. – "Chociaż wapń jest ważnym pierwiastkiem, zwłaszcza dla dzieci niedożywionych, magnez nie musi być wcale mniej istotny od niego."

Zespół profesora Abramsa przeprowadził serię badań, które miały ocenić metabolizm magnezu u dzieci oraz związek pomiędzy spożyciem magnezu, a jego adsorpcją i stanem mineralnym kości. W tym celu zbadano 63 zdrowych dzieci w wieku od 4 do 8 lat nie przyjmujących żadnych witamin lub minerałów. Naukowcy ocenili spożycie, wchłanianie i wydalanie z moczem magnezu i wapnia. Adsorpcję oznaczano przy użyciu nieradioaktywnych izotopów badanych pierwiastków podawanych dożylnie i doustnie. Stan mineralny kości określano przeprowadzając badanie densytometryczne.

Przed rozpoczęciem hospitalizacji uczestników zobligowano do prowadzenia dzienników żywności, tak aby wszystkie środki spożywcze i napoje, podawane w czasie pobytu w szpitalu zawierały taką samą ilość wapnia i magnezu, co posiłki normalnie spożywane przez małych pacjentów. Żywność i napoje podawane podczas hospitalizacji, a także trzy dni po niej, ważono przed i po każdym posiłku i określano zawartość wapnia i magnezu.

Wyniki wykazały, że ilość spożywanego i absorbowanego magnezu była czynnikiem korzystnie wpływającym na stan dziecięcych kości. Co więcej, zaobserwowano, że ilość wapnia w diecie nie była związana w sposób znaczący z całkowitym składem mineralnym kości oraz ich gęstością. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono także, że więcej magnezu zostaje związane w kościach chłopców, niż dziewczynek.

Magnez oprócz tego, że jest ważnym składnikiem budulcowym kości i zębów, uczestniczy także w kształtowaniu prawidłowej pobudliwości nerwowo-mięśniowej i bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych. Pierwiastek ten wchodzi w skład zielonego barwnika – chlorofilu (każda cząsteczka chlorofilu zawiera centralnie umieszczony atom magnezu), dlatego duże zawartości magnezu można znaleźć ziołach (pietruszka, lubczyk, mięta), a także w kakao, migdałach, suszonych owocach i rybach.

Bez względu na to czy wapń czy magnez odgrywa kluczową rolę w budowie kości, jedno wydaje się pewne, aby zapewnić dzieciom odpowiednią ilość składników mineralnych, w tym obu wymienionych pierwiastków, konieczna jest zrównoważona i zdrowa dieta.

 

Anna Jasińska

 

Źródło:

  • http://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/pages/Magnesium-Important-to-Kids-Bone-Health.aspx
  • http://www.sciencedaily.com/
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter