Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Wielkiej Brytanii ruszają testy skuteczności przeciwciał monoklonalnych na COVID-19
W Wielkiej Brytanii ruszają testy skuteczności przeciwciał monoklonalnych na COVID-19

Regeneron Pharmaceuticals i Uniwersytet Oksfordzki ogłosiły, że w ramach jednego z największych na świecie randomizowanych badań klinicznych dotyczących COVID-19 – „Recovery” – rozpoczynają się testy działania koktajlu przeciwciał monoklonalnych – REGN-COV2. Otwarte badanie III fazy z udziałem pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 pozwoli sprawdzić efekty uzupełnienia zwykłego standardu opieki o REGN-COV2. W badaniu uczestniczyć będzie przynajmniej 2 tys. pacjentów.

 

Otwarte badanie „Recovery” oceni wpływ na śmiertelność dodania REGN-COV2 do zwykłego standardu opieki w ciągu 28 dni po randomizacji. Inne punkty końcowe obejmują wpływ na pobyt w szpitalu i potrzebę wentylacji pacjenta. Przewiduje się, że przynajmniej 2 tys. pacjentów zostanie losowo przydzielonych do grupy otrzymującej REGN-COV2 i zwykły standard opieki. Wyniki zostaną porównane z rezultatami u co najmniej 2 tys. pacjentów, którzy są objęci jedynie standardową opieką. Badanie jest koordynowane przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uczestniczy w nim 176 placówek szpitalnych w Wielkiej Brytanii.

„Recovery” zostało zaprojektowane tak, by w przypadku pojawienia się obiecujących leków, takich jak REGN-COV2, można było je łatwo przetestować. REGN-COV2 został wybrany częściowo na podstawie danych przedklinicznych i wyników terapii zastosowanej u naczelnych innych niż ludzie. Wskazują one na zmniejszenie ilości wirusa i związanego z nim uszkodzenia płuc. REGN-COV2 jest obecnie testowany w dwóch badaniach klinicznych fazy II/III dotyczących leczenia COVID-19 oraz w badaniu fazy III dotyczącym zapobiegania COVID-19 w kontaktach domowych osób zakażonych. Prof. Peter Horby z Departamentu Medycyny w Uniwersytecie Oksfordzkim mówi: – Odkryliśmy już, że jest jeden lek, deksametazon, którego działanie jest korzystne dla pacjentów z COVID-19, jednak śmiertelność pozostaje wciąż na zbyt wysokim poziomie, dlatego musimy szukać innych rozwiązań.

REGN-COV-2 zawiera dwa przeciwciała monoklonalne (REGN10933 i REGN10987) i został zaprojektowany przez naukowców z Regeneron Pharmaceuticals w celu blokowania zakaźności SARS-CoV-2. Badanie „Recovery” to jedno z największych na świecie randomizowanych badań klinicznych, których celem jest znalezienie i przetestowanie różnych terapii na COVID-19. Finansowo jego realizację wspierają m.in. granty z Uniwersytetu Oksfordzkiego, UNHR Oxford Biomedical Research Centre, Fundacja Billa i Melindy Gatesów. W ramach badania sprawdzana jest także skuteczność działania osocza ozdrowieńców w porównaniu do zwykłego standardu opieki.

Źródła

regeneron.com

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/scientist-coverall-suit-with-coronavirus-sample-british-flag_7282323.htm#page=1&query=covid%20britain&position=1

KOMENTARZE
Newsletter