Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ustawa o zawodzie farmaceuty – reaktywacja projektu?
07.03.2013

Ponad pięć lat temu Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Pod koniec stycznia 2013 roku na VI Krajowy, Zjeździe Aptekarzy uczestnicy zobowiązali Naczelną Radę Aptekarską (NRA) do rozpoczęcia prac legislacyjnych nad taką ustawą. W projekcie z 2007 roku uwzględnione zostały nowe zasady dotyczące wykonywania zawodu farmaceuty. Ponadto uprawnienia samorządu aptekarskiego zostałyby rozszerzone. Do dnia dzisiejszego nie została wprowadzona żadna odrębna ustawa (tak, jak to ma miejsce  przypadku ustawy o zawodzie lekarza) regulująca warunki wykonywania zawodu oraz zakres obowiązków farmaceuty. Do tej pory, przepisy opisujące te działania zawarte są w Prawie farmaceutycznym oraz w ustawie o izbach aptekarskich. Jednak zapisy te regulują w niewystarczającym stopniu zakres i obowiązki farmaceuty. Brak jest między innymi zapisów, które odnoszą się do relacji farmaceuta-pacjent, czy farmaceuta-pracodawca. Farmaceuci powinni kierować się również Kodeksem aptekarskim, który niestety nie ma takiej mocy prawnej, jak ustawa, poza tym zawiera głównie zapisy odnoszące się do relacji farmaceuty z samorządem aptekarskim.

Powyżej wymienione argumenty stanowiły więc podstawę do zmobilizowania NRA, której zadaniem jest zebranie istniejących już przepisów, zaktualizowanie ich do obecnych realiów i opracowanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty.

Jeżeli NRA zachowałaby większość zapisów widniejących w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty z 2007 roku, farmaceuci mieliby prawo do świadczenia usług związanych z wykonywaniem zawodu w nagłych przypadkach, między innymi gdy zwłoka w ich udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki. Ponadto miałby obowiązek przekazywania pełnej informacji dotyczącej produktów oraz porad, jak stosować lek.

Jakich uregulowań brakuje? Brak jest szczegółowego opisania zasad według których farmaceuci podnosić będą swoje kwalifikacje zawodowe. Obecnie farmaceuci mają obowiązek ustawicznego dokształcania się, niestety przeszkodą mogą okazać się warunki zatrudnienia.   Wobec czego w nowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty powinny znaleźć się zapisy, umożliwiające farmaceutom brać udział w szkoleniach, czy kursach - pracodawca powinien być zobligowany do ułatwienia pracownikowi odbyć szkolenia doszkalające, na takich lub podobnych zasadach, jak lekarze.

Ponadto obecnie wielu farmaceutów boryka się z problemem dotyczącym warunków zatrudnienia. W Kodeksie etyki aptekarza widnieją zapisy, zgodnie z którymi umowy o zatrudnienie powinny być zawierane w sposób, który umożliwi obu stronom wykonywanie zawodu zgodnie z zasadami etyki. Niestety obowiązuje to tylko tych pracodawców, którzy są farmaceutami, a samorząd nie może egzekwować przestrzegania tych przepisów pracodawców, którzy nimi nie są. Przykładem są apteki sieciowe, które obowiązuje przede wszystkim ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, czyli działalność powinna opierać się o zasady uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów, a nie o Kodeks etyki aptekarza.

Kolejnym problemem jest brak zapisów dotyczących autonomii wobec pracodawcy. Regulacja ta doprowadziłaby do zwiększenia praw oraz rozszerzenia możliwości zatrudnionym farmaceutom dochodzenia swoich praw w pracy oraz przed sądem pracy. Aktualne akty prawne nie zapewniają zatrudnionym farmaceutom podstaw, gdyż nie są oni traktowanie jak przedsiębiorcy. Niestety brak jest tego rodzaju zapisów w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty z 2007 roku. W obecnym projekcie obronę może stanowić zapis dotyczący zatrudniania kierowników aptek i hurtowni na podstawie umów o pracę, który zapewniłby ochronę przed zwolnieniem. Ponadto zatrudniony farmaceuta miałby wolną rękę w podejmowaniu decyzji zawodowych.

 

Anna Staszewska

Źródło:

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty z 2007 roku: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/pu_farmaceuty_08052007.pdf

Kodeks etyki aptekarza z 22 stycznia 2012r.

Ustawy o izbach aptekarskich

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2022>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter