Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uprzedzenia związane z płcią zaburzają ocenę bólu u pacjentów
Uprzedzenia związane z płcią zaburzają ocenę bólu u pacjentów

Wyniki badań opublikowanych w "Journal of Pain" wskazują na to, że w sytuacjach, gdy mężczyźni i kobiety sygnalizują taki sam poziom bólu, są przez lekarza oceniani w inny sposób. Kobiecy ból jest interpretowany jako mniej intensywny ze względu na stereotypy dotyczące płci żeńskiej. Ostatecznie mężczyźni częściej otrzymują recepty na silne leki przeciwbólowe. 

 

 

W eksperymentach przeprowadzonych przez zespół Elizabeth Losin, dyrektor laboratorium neurologii społecznej i kulturowej na Uniwersytecie w Miami, badacze wykazali, że takie same reakcje bólowe pacjentów różnej płci mogą być oceniane odmiennie przez obserwatorów. Zjawisko dotyczy zarówno osób bez wykształcenia medycznego, jak i lekarzy. Profesjonalni medycy częściej zalecali kobietom skorzystanie z pomocy psychologicznej, zamiast farmakoterapii. Jednocześnie od dawna obserwowanym zjawiskiem jest utrudniony dostęp mężczyzn do psychoterapeutów i psychiatrów. Zaobserwowana tendencja jest niebezpieczna. Uprzedzenia ze względu na płeć pacjenta mogą prowadzić do ryzykownych różnic w leczeniu kobiet i mężczyzn.

Prace badawcze składały się z dwóch testów. W pierwszym 50 uczestnikom zostały pokazane nagrania wideo prezentujące pacjentów płci męskiej i żeńskiej, cierpiących z powodu bólu barku, wykonujących serię ćwiczeń ruchowych. Do badań wykorzystano filmy pobrane z bazy przedstawiające autentycznie cierpiące ze względu na poważny uraz osoby. Do materiału filmowego dołączone były dane dotyczące bólu zgłaszanego przez pacjentów. Uczestnicy badania postrzegali ból kobiet jako mniej intensywny, mimo tego, że zgłaszały one takie samo nasilenie dolegliwości, co mężczyźni. Wyraz twarzy cierpiących pacjentów był również analizowany z użyciem Facial Action Coding System (FACS). Naukowcy wykorzystali to narzędzie, aby zapewnić w eksperymencie obiektywną ocenę intensywności bólu na podstawie mimiki pacjentów. 

W drugiej części badań naukowcy powtórzyli wcześniejszy eksperyment z udziałem 200 uczestników. Po obejrzeniu filmów badane osoby zostały poproszone o uzupełnienie kwestionariusza Gender Role Expectation of Pain, mierzącego uprzedzenia związane z płcią dotyczące wrażliwości na ból. Naukowcy wykazali, że płeć pacjenta ma znaczący wpływ na ocenę jego bólu przez zewnętrznych obserwatorów. Ze względu na uprzedzenia społeczne dolegliwości odczuwane przez kobiety są często lekceważone. Autorzy artykułu odwołują się do wielu wcześniejszych badań wskazujących na tendencję lekarzy do zalecania kobietom odczuwającym ból leczenia psychiatrycznego. Pacjentki muszą również statystycznie dłużej czekać na przepisanie przez specjalistę leków przeciwbólowych.

Źródła

Zhang, Lanlan, et al. "Gender Biases in Estimation of Others’ Pain". The Journal of Pain (2021).

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/uom-rig040621.php

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/plecy-b%C3%B3l-rami%C4%99-uraz-s%C5%82o%C5%84ce-5163495/

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter