Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka przeciwko toksynie rycynowej
Nie ma antidotum na zatrucia rycyną. Jest to najsilniejsza ze znanych toksyn roślinnych. Naukowcy podjęli się próby opracowania szczepionki. Firma Soligenix ogłosiła obiecujące wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach.

W badaniach pilotażowych sprawdzano zdolność stabilizowanej szczepionki RiVax ™ do ochrony organizmu przed rycyną rozpylaną w postaci aerozolu. Zaszczepione zwierzęta poddano działaniu aerozolu zawierającego rycynę w ilości 3-5 razy większej, niż dawka powodująca śmierć nieuodpornionych zwierząt. Otrzymane wyniki są bardzo obiecujące. Zwierzęta rozwinęły przeciwciała w surowicy skierowane na zobojętnienie toksyny. Szczepionka była zarówno bezpieczna, jak i dobrze tolerowana. Co więcej, wszystkie zaszczepione zwierzęta przetrwały inhalacje z rycyną bez uszkodzenia płuc, natomiast te nieszczepione zmarły w ciągu 36 godzin od ekspozycji rozwijając poważne uszkodzenie płuc, w tym krwotok.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozytywnych wstępnych wyników dla skuteczności z RiVax™ na zwierzętach. To badanie jest szczególnie istotnym krokiem na drodze ustalenia skuteczności szczepionki, zwłaszcza stosując się do reguły, która dyktuje, że skuteczność preparatu należy ustalić u zwierząt, w przypadkach, w których lek lub szczepionka nie może być etycznie przetestowane pod kątem skuteczności u ludzi " komentuje Christopher J. Schaber prezes firmy Soligenix. „Przewidujemy dalszy rozwój RiVax™ w celu przeprowadzenia badań bezpieczeństwa i immunogenności u ludzi wraz z dalszymi procesami produkcji.”

Rycyna jest jednym z najbardziej toksycznych związków spotykanych w bogatym świecie roślinnym. Białko to występuje we wszystkich częściach rośliny Ricinus communis (Rącznik pospolity), a największe jego stężenie w nasionach i wynosi od 1 do 5%. Rycyna jest trująca w każdej postaci: inhalacji, wstrzyknięć czy doustnie. Jej działanie polega na hamowaniu syntezy białka. Objawy zatrucia to pieczenie w jamie ustnej, wymioty, kolki, gwałtowana krwawa biegunka, obrzęki. Następuje trwałe uszkodzenie narządów miąższowych. Dawka śmiertelna (przy podaniu dożylne) u szczurów to 0,3 µg/kg masy ciała.

Rycyna jest prosta w masowej produkcji, której to dodatkowo towarzyszą niskie koszty. Łatwa w rozprzestrzenianiu (przez rozpylenie) może zostać potencjalnie użyta w celach terrorystycznych. Historia odnotowała już kilka incydentów morderstwa z wykorzystaniem rycyny.  Nie ma odtrutki na rycynę; tylko możliwe jest leczenie objawowe i podtrzymujące. Polega ono na obserwacji chorego i uśmierzeniu bólu, leczeniu niewydolności wątroby i nerek.

Na półce aptecznej można znaleźć olej rycynowy. Otrzymywany poprzez wyciskanie na zimno z nasion rącznika i wygotowywanie z wodą. Ten ostatni etap pozwala między innymi na rozkład trującej rycyny. Olej rącznikowy jest bezbarwnym, jasnożółtym płynem zawierającym w około 80% glicerydy kwasu rycynolowego. W jego składzie znajdują się również mniejsze ilości glicerydów kwasów olejowego, linolowego i innych. Olej rycynowy znalazł w lecznictwie zastosowanie jako lek przeczyszczający. Za takie jego działanie odpowiedzialny jest zawarty w nim kwas rycynolowy, który po uwolnieniu (pod wpływem enzymów trawiennych) z glicerydów drażni błonę śluzową jelita cienkiego, co pobudza jego perystaltykę. Olej rycynowy stosuje się w dawce 15-30 gramów. (1 - 2 łyżki stołowe).

Źródła

www.news-medical.net

„Molcules of Death” 2nd Edition, Imperial Collage Press 2007

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2020>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter