Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Syncria® (albiglutide) - początek III fazy badań klinicznych
23.02.2009
GlaxoSmithKline ogłosiło 17-go lutego w Londynie początek III fazy badań klinicznych preparatu Syncria® będącego glukagono podobnym białkiem (Glucagon-like peptide 1, GLP-1), wskazanym u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
Badanie obejmie ponad 4 tysiące pacjentów.

 „Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy: zmniejszenie masy ciała; wzmożone pragnienie; wielomocz; osłabienie; pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych”.1 Cukrzycę typu 2 charakteryzuje niewystarczająca produkcja insuliny lub niedostateczna odpowiedź organizmu na jej działanie (insulinooporność).

Albiglutide jest biologiczną formą ludzkiego GLP-1, peptydu utrzymującego w organizmie odpowiedni poziom stężenia glukozy we krwi i kontrolującego apetyt. W normalnych warunkach, poziom GLP-1 rośnie podczas posiłku, pomagając w kontroli wahań stężenia glukozy. U osób z cukrzycą 2 typu wzrost ten jest znacznie ograniczony. Albiglutide jest jedynym lekiem łączącym ludzki GLP-1 z ludzką albuminą. Takie połączenie przyczynia się do wydłużenia działania i pozwala na dawkowanie leku w postaci injekcji raz na tydzień lub rzadziej.
Faza III oceny klinicznej albiglutide rozpocznie się 5-ma badaniami na początku 2009 roku. Celem programu jest udowodnienie trwałego efektu terapeutycznego i bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego. W większości badań skuteczność Syncria® będzie porównywana ze standardowymi preparatami stosowanymi w terapii cukrzycy, takimi jak: metformina, thiazolidynodion, insulina i inhibitor dipeptydylotransferazy IV. Czas badania jest szacowany na 2-3 lata, a główna dawka albiglutide to 30mg tygodniowo.

1 Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2008, Diabetologia Praktyczna 2008, tom 9, supl.A

Źródło: www.gsk.com
KOMENTARZE
Newsletter