Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Świętujemy dzień Aptekarza
Świętujemy dzień Aptekarza
23-go września już po raz dwunasty wszyscy farmaceuci w Polsce obchodzić będą swoje święto. W tym roku patronat honorowy głównych uroczystości, mających miejsce w Warszawie, objął Minister Zdrowia profesor Marian Zembala. Święto powinno uświadamiać wszystkim aptekarzom, że są częścią większej wspólnoty i osobami obdarzonymi wielkim społecznym zaufaniem.

 

Ogólnopolski dzień aptekarza jest obchodzony w okolicy imienin św. Kosmy i Damiana, którzy są uważani za prekursorów farmacji klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów. W trzecim wieku naszej ery bracia byli uznawani za wybitnych lekarzy; ponadto leczyli wszystkich pacjentów, którzy się do nich zgłaszali bez pobierania jakichkolwiek honorariów. Szczególną troską otaczali osoby biedne oraz te niewierzące w Chrystusa czym zjednywali sobie wielu pogan.

 

Farmaceuta to osoba, której pacjenci powierzają swoje zdrowie, oczekują cennych porad a czasami słowa wsparcia i otuchy. Każda osoba legitymująca się prawem wykonywania zawodu farmaceuty składa uroczyste ślubowanie : „Ślubuję uroczyście w swej pracy farmaceuty sumiennie, gorliwie i z należytą starannością wykonywać swoje obowiązki, mając zawsze na uwadze dobro pacjenta, wymogi etyki zawodowej i obowiązujące prawo, a także zachować tajemnicę zawodową, zaś w postępowaniu swoim kierować się zasadami godności, uczciwości i słuszności”.

 

Na otrzymaniu dyplomu nauka farmaceuty się nie kończy. Jest on zobowiązany stale podnosić swoje kwalifikacje i brać udział w szkoleniach ciągłych celem aktualizacji wiedzy. Dzięki temu jest on zorientowany co do najnowszych terapii, polecanych w danym schorzeniu rozwiązań oraz powinien być w stanie rozpoznać kiedy pacjenta należy bezzwłocznie odesłać do gabinetu specjalisty.

 

Zawód aptekarza nie polega wyłącznie na podawaniu lekarstw i sprawdzaniu ich zgodności z receptą. To przede wszystkim rola uprzejmego fachowca i doradcy, do którego dostęp nie jest utrudniony. Z tego powodu wielu farmaceutów postuluje o zwiększenie kompetencji w ramach wprowadzenia opieki farmaceutycznej z prawdziwego zdarzenia czy możliwości wypisywania recept na określone preparaty. Obecnie magister farmacji może wystawić receptę farmaceutyczną jedynie w przypadku zagrożenia życia pacjenta co ogranicza znacznie możliwości udzielenia realnej pomocy większej ilości potrzebujących.

 

Wiele rzeczy dzieli środowisko farmaceutyczne. Walka między aptekami sieciowymi, niejednokrotne lekceważenie ogromnych potrzeb aptek prywatnych, niezdrowa konkurencja cenowa, funkcjonowanie na granicy bankructwa, łamanie zakazu reklamy czy utrudniony dostęp do leków - to tylko niektóre z problemów z którymi zmagać się muszą na co dzień aptekarze.

A czego życzą sobie sami farmaceuci w dniu ich święta?

 

- Moim marzeniem jest powrót do czasów kiedy apteka kojarzyła się z tajemnicą. Ten zapach po przekroczeniu drzwi – waleriany, słodkich nalewek, ziół... to było właśnie to co pamiętam z dzieciństwa i to co po części zadecydowało o wyborze tego właśnie zawodu. To co dzieje się obecnie na rynku aptek przeszło moje wyobrażenie i skłania niejednokrotnie do zadania sobie pytania – czy aby dobrze wybrałam? Takie wątpliwości rozwiewa natomiast uśmiech zadowolonego pacjenta i wiara w to, że lepsze kiedyś przyjdzie – mówi farmaceutka ze Słupska Monika Krupa.

 

- To czego życzę sobie i innym kolegom i koleżankom po fachu to rozwój prawdziwej, najlepiej finansowanej przez Państwo opieki farmaceutycznej. Czas na to aby wzorem państw zachodnich zacząć na szerszą skalę wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce. Potrzeba czasu aby to wprowadzić, zmienić mentalność środowiska i pacjentów, ale wierzę, że jest to do zrobienia wspólnymi siłami! Chciałbym również, żeby dostępność leków w Polsce uległa poprawie. Nałożone na nas ostatnio obowiązki raportowania braków preparatów nie zmieniły nic w tej kwestii. A miało być tak pięknie... – dodaje farmaceuta z Krakowa Wacław Sosnowski.

 

Tegoroczne obchody rozpoczną się 23 września o godz. 12.00 w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji aptekarzy. Główne uroczystości odbędą się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zasłużeni działacze odrodzonego samorządu aptekarskiego wyróżnieni zostaną Medalem im. prof. Bronisława Koskowskiego, przyznawanym przez Naczelną Radę Aptekarską za zasługi dla polskiego aptekarstwa. Wręczone zostaną również odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu zawodu farmaceuty, odznaki honorowe Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, tytuły „Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego” i wyróżnienia „Mecenas Samorządu Aptekarskiego”.

 

 

 

Źródła

http://www.nia.org.pl/news/2933/1/obchody-ogolnopolskiego-dnia-aptekarza-2015-w-wa.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Farmaceuta

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter