Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera
21.09.2015 , Tagi: choroba Alzheimera
21 września to Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. Choroba ta zabija rocznie więcej osób, niż rak piersi i prostaty wspólnie. Choruje na nią około 30 milionów ludzi na całym świecie, przy czym przyjmuje się, że ta liczba jest znacznie niedoszacowana, bowiem bardzo duża grupa chorych nie jest prawidłowo zdiagnozowana. Przyjmuje się, że w ciągu najbliższych 35 lat liczba osób dotkniętych chorobą Alzheimera się potroi.

 

Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera to dobra okazja by uważniej prześledzić pierwsze objawy tego schorzenia. Poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie może bowiem ułatwić nam zauważenie ich u naszych bliskich. Ponadto warto również zwrócić uwagę na najnowsze doniesienia w kwestii czynników predestynujących do zachorowania. Wiedza o tym co może się przyczynić do choroby Alzheimera to przecież klucz do szybszej diagnozy.

 

Czynniki predestynujące do zachorowania:

Od dawna spekuluje się na temat przyczyn choroby Alzheimera, ciągle pozostają one bowiem nie do końca poznane. Co więcej, co jakiś czas stale pojawiają się nowe odkrycia dotyczące patogenezy procesów związanych z tą chorobą. Szacuje się, że tylko od 1 do 5% przypadków choroby Alzheimera ma w pełni poznane, genetyczne podłoże. Tymczasem naukowcy z University of California, San Francisco w swoich najnowszych badaniach opublikowanych w Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry sformułowali listę dziewięciu czynników najczęściej współwystępujących z chorobą Alzheimera, które podejrzewa się o bycie tymi najważniejszymi i przesądzającymi o dalszym rozwoju choroby.

Należą do nich:

  • otyłość
  • wątła budowa ciała
  • palenie tytoniu
  • depresja
  • wysokie ciśnienie krwi
  • zwężenie tętnic szyjnych
  • wysoki poziom jednego z aminokwasów- homocysteiny
  • cukrzyca typu 2 (przyczynia się do zwiększenia zapadalności na chorobę Alzheimera wśród populacji azjatyckich)
  • mały dostęp do edukacji

 

Zachowania świadczące o początkach choroby Alzheimera, w których przypadku należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem:

  • Problemy z pamięcią

-Zapominanie informacji przyswojonych niedawno, jak i tych znanych od dawna (np.ważnych dat), znamienne dla chorych jest ciągłe pytanie o to samo.

-To nieprawda, że utrata pamięci to normalny element procesu starzenia się. Faktycznie wtedy częściej obserwuje się problemy ze skupieniem i przyswojeniem pewnych informacji, ale jeśli są one częste i wyraźnie utrudniają normalne funkcjonowanie to z pewnością nie są naturalnym zjawiskiem, tylko patologicznym procesem.

 

 

  • Utrudnione planowanie i rozwiązywanie problemów

-Problemy z koncentracją to typowy objaw wczesnych etapów choroby Alzheimera. Najczęściej obserwuje się nieumiejętność dopasowania się do planów i postępowania wedle określonych reguł, czy też zgodnie z czyimiś wskazówkami.

  • Problemy z wykonywaniem codziennych czynności

-Utracenie umiejętności wykonywania czynności, które nigdy nie sprawiały im kłopotu, na przykład trafienia w znane miejsce, czy zasad znanej im gry.

-To normalne, że nowe, dopiero poznane czynności mogą sprawiać nam kłopoty, podobnie w przypadku tych bardziej skomplikowanych, wymagających umiejętności technicznych.

  • Utrata poczucia czasu i miejsca

-Utrata świadomości tego, że czas się zmienia- zarówno jeśli chodzi o datę, jak i porę roku, czy dnia.

  • Problemy ze wzrokiem i orientacją w przestrzeni

-Problemy ze wzrokiem są częstym objawem choroby Alzheimera, podobnie te z oceną dystansu, czy określeniem koloru.

-Jednym z charakterystycznych objawów Alzheimera jest to, że chorzy nie rozpoznają się w lustrze, patrzą na swoje odbicie i myślą, że to inna, obca im osoba.

  • Problemy z mówieniem i pisaniem

-Częsty objaw choroby Alzheimera to nieumiejętność dołączenia się do konwersacji, czy też podążania za jej biegiem

-Typową dla chorych sytuacją jest to, że urywają oni rozmowę w połowie i nie wiedzą co dalej powiedzieć, czy też powtarzają już wcześniej wypowiedziane myśli.

-Chorzy bardzo często nie potrafią dobrać odpowiednich słów-przekręcają nazwy lub mylą się w używanych określeniach.

  • Przekładanie rzeczy w nietypowe dla nich miejsca

-Chorzy na Alzheimera notorycznie odkładają przedmioty codziennego użytku w nietypowe, często wręcz absurdalne miejsca. Później nie mogą ich odnaleźć i denerwują się z tego powodu.

-Typowe w takiej sytuacji jest to, że oskarżają oni innych o kradzież.

  • Problemy z podejmowaniem decyzji i oceną zjawisk otaczających chorego

-Chorzy są nieskupieni, kiedy muszą podjąć jakąś decyzję i dokonać pewnego wyboru to zwykle zupełnie nie wiedzą co robić.

-Typowa dla chorych jest utrata poczucia wartości pieniądza, stąd często stają się oni ofiarami różnych oszustw.

-Kolejnym znamiennym objawem choroby jest przykładanie mniejszej wagi do swojego wyglądu i higieny.

  • Wycofanie z życia społecznego i podejmowanych dotąd aktywności

-Chorzy tracą zainteresowanie zarówno swoją pracą, jak i hobby, całkowicie wycofują się z podejmowania czynności, które do tej pory zajmowały sporo miejsca w ich życiu.

-Skłania ich do tego nie tylko marazm i utrata zainteresowania tym, co robili do tej pory, ale także problemy z pamięcią-nie są oni już w stanie wykonywać znanych do tej pory czynności, zapominają także ważnych dla ich hobby faktów.

  • Zmiany osobowości, wahania nastrojów

-Chorzy są zagubieni, stają się podejrzliwi. Mają mniej cierpliwości, łatwiej się denerwują i złoszczą. Osoby z chorobą Alzheimera sprawiają wrażenie przytłoczonych i częściej zapadają na depresję.

 

Alzheimer to jedna z chorób zajmujących niechlubne miejsce wśród dziesięciu głównych przyczyn śmiertelności. Choć wiemy o niej już całkiem dużo i stale podejmowane są nowe badania w tym zakresie, to wciąż nie potrafimy w pełni sprecyzować jej przyczyn. Jako jedynej spośród tych dziesięciu schorzeń nie można jej również zapobiec, nie jesteśmy też w stanie zatrzymać, ani nawet spowolnić jej przebiegu.

 

 

 

 

Natalia Martuzalska

Źródła

Materiały Alzheimer's Association (www.alz.org)

Yu JT, Xu W, and Tan L, et al. Meta-analysis of modifiable risk factors for Alzheimer’s disease. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. 2015.

KOMENTARZE
Newsletter