Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsze obchody Światowego Dnia Serca odbyły się 24 września 2000 roku. Święto z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) jest obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września. Z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej temu, co w minionym roku w temacie serca zostało odkryte i opublikowane.

 

Codzienne picie piwa zmniejsza ryzyko chorób serca

W tym roku na łamach czasopisma 'Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Disease' ukazała się praca, której autorzy dowiedli, że picie piwa ma dobry wpływ na serce i zmniejsza ryzyko zawału aż o 25%. Pracownicy Instytutu Neurologicznego IRCCS w Pozzilli (Włochy) wykazali, że niska zawartość alkoholu w piwie podnosi poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi. Oczywiście rozważana była umiarkowana konsumpcja tego złotego trunku - w przypadku mężczyzn to około 660 mililitrów, a kobiet 330 mililitrów dziennie.

System zastąpienia uszkodzonej tkanki serca wytworami elektroniki

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie stworzyli swego rodzaju „cybernetyczny plaster”, którego użycie umożliwi naprawę uszkodzonego serca. Jest on zaprojektowany tak, by tkankę biologiczną skutecznie połączyć z wytworami elektroniki, mechaniki i chemii. Plaster kurczy się i rozciąga tak jak mięśnie. Jego zastosowanie pozwoli na aktywny monitoring pracy serca oraz ewentualną interwencję farmakologiczną.

11 sierpnia w Gdańsku w Klinice Kardiochirurgii GUMed przeprowadzono operację naprawy zastawki mitralnej bez użycia krążenia pozaustrojowego. Operację na bijącym sercu i pod kontrolą trójwymiarowego ECHO przeprowadzili dr Grzegorz Łaskawski i dr Andrzej Klapkowski, nadzorowani przez dr. Krzysztofa Wróbla z Warszawy. Za ten sam zabieg w ubiegłym roku dr Krzysztof Wróbel otrzymał wyróżnienie w konkursie Złoty Skalpel. Taka operacja to szansa dla chorych z niedomykalnością zastawki mitralnej, którzy ze względu na obciążenia nie mogą być zakwalifikowani do klasycznej operacji.

Metoda regeneracji ludzkiego serca oparta na wykorzystaniu komórek macierzystych

Naukowcy z Massachusetts General Hospital wykorzystali indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC) do regeneracji fragmentu serca, z którego usunięto wcześniej komórki mięśniowe. Do swoich badań naukowcy wykorzystali 73 serca pochodzące z New England Organ Bank. Najpierw żywe komórki były usuwane z wykorzystaniem roztworu detergentu, a następnie na pozostały szkielet łącznotkankowy były wysiewane komórki macierzyste. Naukowcy stworzyli również automatycznie działający bioreaktor, stwarzający komórkom warunki do zasiedlenie łącznotkankowego szkieletu serca. Po 14 dniach zregenerowana tkanka wykazywała reakcję na stymulację elektryczną.

Robin Heart Port Vision Able - dzieło polskich naukowców

Już jesienią tego roku zostanie przeprowadzona pierwsza operacja z zastosowaniem robota toru wizyjnego - Robin Heart Port Vision Able (PVA) stworzonego przez polskich naukowców w Zabrzu. Maszyna pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne i zastąpić jednego asystenta przy stole operacyjnym. Dzięki temu część operacji chirurdzy będą mogli wykonywać pojedynczo. Pierwsza operacja z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu będzie wykonana przez dr Grzegorza Religę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. dra W. Biegańskiego w Łodzi.

Łapanie Pokemonów może być niebezpieczne dla naszego serca

Dzięki aplikacji „Pokemon Go” na swoich smartfonach wreszce wstajemy od  komputerów i spędzamy czasu na świeżym powietrzu. Okazuje się jednak, że dla osób, które do tej pory prowadziły statyczny tryb życia taka zmiana może być szokiem. Niewytrenowany mięsień sercowy, który musi nagle w krótkim czasie zacząć pąpować dużą ilość krwi może ulec zmianom niedokrwiennym. Te z kolei grożą zawałem lub niebezpiecznymi dla życia zaburzeniami rytmu i przewodnictwa sercowego. 

 

KOMENTARZE
Newsletter