Na rynku szpitalnym w skali siedmiu miesięcy utrzymywał się wzrostowy trend sprzedaży. Zanotowano 7,2-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, przy malejącej dynamice wzrostu.
Obraz rynku w cenach zakupu przez pacjentów i szpitale przedstawia się następująco:
- W okresie styczeń - lipiec 2007 roku pacjenci, wspomagani przez refundację z NFZ, zakupili w aptekach leki za 11,2 mld PLN (w cenach detalicznych z VAT). Stanowi to 8-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
- Szpitale w okresie styczeń – lipiec 2007 roku poczyniły zakupy za kwotę 1,2 mld PLN (w cenach zakupu bez VAT), co stanowi 7,2-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Dynamika detaliczna aptecznego rynku leków (sprzedaż z apteki do pacjenta) w tym okresie była zdecydowanie niższa i osiągnęła 3,7%. Wzrost zakupów leków przez apteki przewyższający wzrost sprzedaży leków z apteki do pacjenta prowadził do powiększenia średniego poziomu zapasów. Było to spowodowane m.in. powstawaniem nowych aptek w odpowiedzi na propozycje zmian w prawie farmaceutycznym. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość otwierania aptek.
Rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (często zwany OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych siedmiu miesiącach 2007 roku (w porównaniu do siedmiu pierwszych 2006 roku) o 14,8% - do wartości ponad 2,3 mld PLN (w cenach producenta bez VAT). Podobnie jak w poprzednio analizowanym okresie wzrost wartościowy i ilościowy zanotowały wszystkie kategorie produktów z tego segmentu. W wartościach bezwzględnych największe przyrosty odnotowały klasy preparatów stosowanych w leczeniu grypy i choroby przeziębieniowej, probiotyki (głównie stosowane jako osłona przewodu pokarmowego przy antybiotykoterapii) oraz preparaty przeciwbólowe, zarówno te o działaniu ogólnym, jak i miejscowym.
KOMENTARZE