Ośrodki onkologiczne w Polsce to coraz bardziej rozwinięte placówki podchodzące do pacjenta kompleksowo. Podstawę leczenia stanowi nadal chemioterapia, radioterapia i chirurgia onkologiczna. Nie zapominając o stanie psychicznym pacjenta standardem staje się zatrudnienie psychoonkologa, który wspiera chorego oraz jego rodzinę w momencie diagnozy i w procesie długiego leczenia.
Na uaktywnienie się procesu nowotworowego składa się wiele czynników: predyspozycje rodzinne, geny, styl życia, dieta, palnie tytoniu, nadmierne opalanie. Składowe te nie decydują jednoznacznie o wystąpieniu choroby. Ważna jest natomiast świadomość, że prowadzenie zdrowego trybu życia może wyeliminować ryzyko nowotworzenia. Stąd tak istotny jest nacisk w pracy psychoonkologa na podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie. Zachęta do badań profilaktycznych, organizacja warsztatów, zajęć edukacyjnych i wspieranie innych proozdrowotnych kampanii powinna być nieodłącznym elementem jego pracy.
Psychoonkologia ponadto zajmuje się psychoedukacją i promocją zdrowia z uwzględnieniem zachowań ułatwiających zapobieganie, a także wczesne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych, łagodzeniem psychologicznych następstw diagnozy i późniejszego leczenia oraz edukacją personelu medycznego w zakresie skutecznego porozumiewania się z chorym i, co bardzo istotne, przeciwdziałaniu wypaleniu w następstwie wyzwań jakie stawia diagnoza – rak.
W przyszłości myśli się nad włączeniem do systemu nauczania zawodów służby zdrowia elementów psychoonkologii. Wszystko po to aby nie postrzegać pacjenta pod kątem jednostki chorobowej ale jako człowieka w ogóle.
Ciężar jaki spada na człowieka kiedy słyszy diagnozę „rak” jest nie do opisania. Czasami ciężko poradzić sobie bez odpowiedniego wsparcia. Najbliższe warsztaty odbędą się dnia 16.01.2016 roku w Tomaszowie Mazowieckim w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.
Dla kogo są one przeznaczone? Przede wszystkim dla pacjentów chorych onkologicznie i będących w grupie realnego ryzyka zachorowania, dla osób cierpiących z powodu straty bliskiej osoby, dla tych wyleczonych oraz... dla każdego zainteresowanego.
Warsztaty, o których mowa obejmować będą:
- zwrócenie uwagi na to w jaki sposób ludzie wprowadzają się w cierpienie emocjonalne i tworzą zaburzenia poprzez irracjonalne, niezdrowe myślenie,
-pokazanie jak modyfikować zachowania i sposób myślenia na zdrowsze, co w efekcie prowadzi do poprawy jakości życia,
- docieranie do źródeł negatywnych emocji, poznanie technik relaksacyjnych i praca z wyobraźnia aby w przyszłości móc lepiej poradzić sobie ze stresem, lękiem i bólem,
- radzenie sobie z objawami choroby i niepożądanymi skutkami leczenia.
- Ponadto w czasie trwania warsztatów zostaną zaprezentowane techniki pozwalające na rozwinięcie samokontroli oraz obniżenie poziomu stresu, lęku i innych negatywnych emocji. Przedsięwzięcie będzie wymagać aktywnego udziału pacjentów, aby jak najlepiej mogli przyswoić sobie zaoferowane przez psychoonkologa narzędzia – dodaje prowadząca warsztaty psychoonkolog Pani Karolina Kulczyńska. – Osoby dotknięte poważnymi chorobami są obciążone psychicznie i fizycznie, co skutkować może przygnębiającymi myślami. Jest to źródłem negatywnych emocji jak strach i lęk. Wyobrażanie sobie tylko negatywnych aspektów dotyczących stanu zdrowia i samego leczenia przyczynia się do tego, że pacjenci boją się coraz bardziej. Celem warsztatów jest uświadomienie pacjentom, że to nie fakty generują nasze emocje, ale przekonania o tychże faktach. Wiąże się to z tym, że nasze myśli są zawsze zgodne w emocjami odczuwanymi w danym momencie.
Na te i inne warsztaty serdecznie zapraszamy, bo po prostu... warto!
KOMENTARZE