Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przemysł farmaceutyczny i resort zdrowia wspólnie muszą zapewnić dostęp do leków dla polskich pacjentów w obliczu epidemii koronawirusa
Przemysł farmaceutyczny i resort zdrowia wspólnie muszą zapewnić dostęp do leków dla polski

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z krajowymi producentami leków pracuje nad zabezpieczeniem dostępu polskich pacjentów do niezbędnych leków. Sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Resort zdrowia obiecał proceduralne wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce.

 

 

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski spotkał się z krajowymi producentami leków. W spotkaniu uczestniczyli także Minister Paweł Piotrowski, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zdecydowano, iż spotkania takie będą się odbywać regularnie, aby na bieżąco monitorować sytuację na rynku leków i reagować na potencjalne zagrożenia. Krajowi producenci zobowiązali się, że w przypadku problemów z dostępnością leków polski rynek będzie dla nich priorytetowy.

– Sytuacja na razie jest dobra, ale problem może pojawić się, jeśli szpitale i pacjenci zaczną robić zapasy na cały rok. Może to spowodować chwilowe braki leków dla potrzebujących, podczas gdy będą one zalegać w szafkach innych pacjentów lub magazynach szpitalnych – informuje wiceminister Maciej Miłkowski. Dodał, że resort będzie cały czas w kontakcie z krajowymi wytwórcami leków, aby reagować natychmiast na ewentualne zagrożenia.

– Krajowi producenci zapewniają o pełnej współpracy z rządem w ramach skoordynowanych działań antykryzysowych. Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas sprawą absolutnie priorytetową. Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad doraźnymi krokami, a także rozwiązaniami systemowymi, które w przyszłości przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa lekowego kraju. To ważne, że dzisiejsze kierownictwo resortu rozumie i docenia naszą rolę w systemie ochrony zdrowia – komentuje Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

– Zagwarantowanie dostępu do leków, a co za tym idzie bezpieczeństwa polskich pacjentów zawsze było, jest i będzie dla nas najwyższą wartością. W tej wyjątkowej sytuacji chciałbym podkreślić, że jesteśmy w pełnej gotowości, aby reagować na każde potencjalne zagrożenie. Jednocześnie pragnę uspokoić i zapewnić, że nadzwyczajny tryb pracy w żaden sposób nie obniży wysokiej jakości produktów polskich wytwórców, którym od lat ufają miliony Polaków. Ich zdrowie jest dla nas najcenniejszym dobrem – podkreśla dr Stanisław Han, Wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych ‘’POLFARMED’’.

Krajowi producenci leków nie odnotowali do tej pory przerw w dostawach substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji leków, jednak sytuacja jest dynamiczna i konieczne jest stałe monitorowanie oraz ścisła współpraca producentów z resortem zdrowia. Wskazano także, że na dzień spotkania nie występuje systemowy problem z dostępnością do leków w Polsce.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/koronawirusy-pandemia-wirus-4997525/

KOMENTARZE
Newsletter