Przejęcie obejmuje przede wszystkim blinatumomab – podwójnie specyficzne przeciwciała monoklonalne (Bispecific T cell Engager – BiTE) – lek na ostrą białaczkę limfoblastyczną, znajdujący się w drugiej fazie badań klinicznych. Blinatumomab zjaduję się również w fazie badań klinicznych terapii leczenia chłoniaków nieziarnistych. Ponadto może mieć zastosowanie w leczeniu innych chorób krwi.
Nabycie Micromet to wspaniała okazja do przejęcia bardzo cennego i innowacyjnego kapitału w postaci globalnych praw do platform technologicznych o szerokim potencjale zastosowań klinicznych – powiedział Kevin Sharer, prezes Amgen. - Blinatumomab będzie bardzo ważnym uzupełnieniem naszego portfolio i jednym z ważniejszych punktów strategii korporacyjnej, która opiera się na rozwoju i skutecznej komercjalizacji preparatów terapeutycznych na ciężkie choroby – dodaje Sharer
Amgen wraz z nabyciem Micromet przejmie:
- Blinatumomab - przeciwciało BiTE - wykazujący satysfakcjonujące wyniki w próbach klinicznych zarówno u dzieci jak i u dorosłych
- Opatentowaną technologię wytwarzania przeciwciał BiTE, która zapewnia innowacyjną i sprawdzoną platformę do przyszłych badań klinicznych.
- Potencjalne kamienie milowe i korzyści majątkowe płynące od istniejących licencjobiorców BiTE, a także innych technologii firmy.
- Nieograniczone prawa do Solitomabu, przeciwciała typu BiTE znajdującego się w pierwszej fazie testów klinicznych u chorych z zaawansowanymi guzami nowotworowymi.
Wierzymy, że zawarta transakcja niesie ze sobą wiele atrakcyjnych możliwości, zarówno dla Micromet, jak i udziałowców firmy, ale przede wszystkim pacjentów - powiedział Christian Itin, prezes Micromet. - Szeroki dostęp do zasobów firmy Amgen, ich doświadczenie w rozwoju i komercjalizacji preparatów leczniczych na pewno skróci drogę do wprowadzenia Blinatumomabu na rynek, a także pomoże skutecznie rozwinąć technologię BiTE, oraz zmaksymalizować pełny potencjał tej technologii - dodaje Itin.
red. Tomasz Sznerch
KOMENTARZE