Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekt ALERT: bezpieczeństwo leków dzięki TIK
10.03.2008
Finansowany przez UE nowy projekt w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) zmierzy się z problemem bezpieczeństwa nowo opracowywanych leków.
W okresie najbliższych trzech i pół roku partnerzy projektu ALERT (Early detection of adverse drug events by integrative mining of clinical records and biomedical knowledge - "Wczesne wykrywanie działań niepożądanych leków w oparciu o integratywne wydobywanie informacji z dokumentacji medycznej i wiedzę biomedyczną") będą pracować nad innowacyjnym systemem informatycznym, który ma umożliwić lepsze i szybsze wykrywanie niepożądanych działań leków.

Aktualnie stosowany jest system spontanicznego zgłaszania w przypadku odkrycia skutków ubocznych leków znajdujących się już w obrocie. Odpowiedzialność za rozpoznanie i zgłoszenie takich działań ubocznych ponoszą klinicyści. "Ostatnie, szeroko opisywane problemy z bezpieczeństwem leków dowodzą tego, że wykrycie działań niepożądanych może nastąpić zbyt późno, już po narażeniu na nie milionów pacjentów" - zauważa konsorcjum badawcze.

W celu poprawienia tego systemu, w ramach projektu ALERT przeanalizowane z wykorzystaniem różnorodnych technik obliczeniowych zostaną dane z elektronicznej dokumentacji zdrowotnej (EHR) ponad 30 milionów pacjentów z Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. Techniki takie jak m.in. text mining i przetwarzanie danych epidemiologicznych pomogą w wydobyciu informacji z danych oraz wykryciu "sygnałów", takich jak kombinacje leków i podejrzanych działań niepożądanych, które wymagać będą dalszej analizy.

Projekt ALERT skupi się przede wszystkim na skutkach ubocznych u dzieci, ponieważ wiadomo o nich stosunkowo niewiele, a dzieci są na nie szczególnie narażone. Oprócz tego interdyscyplinarny zespół badawczy będzie próbował znaleźć sposób odróżniania sygnałów wskazujących na działanie niepożądane od sygnałów fałszywych, które mogą prowadzić nawet do wycofania dobrego leku ze sprzedaży. W tym celu naukowcy biorący udział w projekcie ALERT będą poszukiwać dla każdego sygnału wytłumaczenia biologicznego, porównując dane działanie niepożądane z aktualną wiedzą o mechanizmach biologicznych. Wyniki będą następnie weryfikowane przy pomocy symulacji i modeli komputerowych.

Partnerzy projektu podkreślają, że tego rodzaju analiza stanowi proces ciągły: "W miarę przybywania danych pochodzących od pacjentów oraz rozwoju wiedzy medycznej, biologicznej i molekularnej konieczne staje się zrewidowanie wcześniejszych wniosków. W celu usprawnienia owego procesu ciągłego rewidowania, ALERT w największym możliwym stopniu skupi się na procedurach zautomatyzowanych".

W projekcie ALERT uczestniczy 18 partnerów z ośmiu krajów, a jego koordynację powierzono Centrum Medycznemu Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Koszty projektu sięgają prawie 5,9 mln EUR, z czego 4,5 mln EUR pochodzi ze środków Siódmego programu ramowego (7PR) UE.

Źródło:CORDIS

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter