Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pozytywne wyniki testów nowatorskiej metody antykoncepcji niehormonalnej opartej na przeciwciałach monoklonalnych
Pozytywne wyniki testów nowatorskiej metody antykoncepcji niehormonalnej opartej na przeciw

Zespół naukowców z University of North Carolina at Chapel Hill opracował wychwytujące plemniki, selektywnie ukierunkowane przeciwciała monoklonalne, które mogą być wykorzystane w nowym typie niehormonalnej kobiecej antykoncepcji. Z testów in vivo przeprowadzonych na modelu owczym wynika, że zastosowanie eksperymentalnej metody blokuje aż 99,9% ruchliwych męskich komórek rozrodczych. Obiecujące wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym „Science Translational Medicine”. Badacze podkreślają jednak konieczność przeprowadzenia testów klinicznych na ludziach dla potwierdzenia bezpieczeństwa i skuteczności tego niestandardowego typu antykoncepcji.

Zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego przedstawiające ludzkie plemniki unieruchomione przez przeciwciało monoklonalne. Fot. UNC News

Przeciwciała monoklonalne kojarzone są przede wszystkim ze zdolnością zwalczania patogenów chorobotwórczych. W ostatnich latach podjęto wiele prac badawczych mających na celu wykorzystanie ich w terapii i profilaktyce szerokiego wachlarza chorób, m.in. nowotworów czy COVID-19. Zespół naukowców z University of North Carolina at Chapel Hill postanowił przetestować inne potencjalne zastosowanie przeciwciał monoklonalnych, jakim jest antykoncepcja niehormonalna. Inspirując się udziałem tych białek w niektórych typach niepłodności u kobiet, opracował HM-IgG zdolne do unieruchamiania plemników w trakcie ich drogi do komórki jajowej. Preparat oparty na przeciwciałach monoklonalnych docelowo miałby być podawany dopochwowo w formie pierścienia. Metoda ta nie działałaby więc ogólnoustrojowo, co pozwoliłoby na zminimalizowanie działań niepożądanych. Naukowcy z zespołu badawczego są zdania, że opracowany przez nich nowatorski typ antykoncepcji może stać się korzystną alternatywą dla kobiet źle reagujących na preparaty hormonalne oraz tych, które nie mogą ich przyjmować z przyczyn zdrowotnych.

Badacze do opracowania nowych przeciwplemnikowych białek wykorzystali wyizolowane z organizmu niepłodnej kobiety immunoglobuliny skierowane przeciwko unikalnemu antygenowi powierzchniowemu obecnemu w ludzkim nasieniu. Następnie, korzystając z wysoce multiwalentnej platformy IgG, stworzyli przeciwciała, które były od 10 do 16 razy skuteczniejsze w blokowaniu plemników. Zespół badawczy z sukcesem przetestował działanie nowych białek na samicach owiec, których drogi rodne są podobne do ludzkich. Kolejnym etapem planowanych prac jest opracowanie pierścienia dopochwowego, stopniowo uwalniającego przeciwciała, a później – rozpoczęcie testów na ludziach. Wadą leków opartych na przeciwciałach jest jednak ich wysoka cena. Problem ten stawia pod znakiem zapytania ich przydatność jako łatwo dostępnego środka antykoncepcyjnego. Naukowcy z zespołu badawczego są natomiast zdania, że zwiększenie siły działania preparatu może doprowadzić do zmniejszenia wymaganej dla skuteczności dawki, co korzystnie wpłynęłoby na jego cenę.

Źródła

Shrestha, B., Schaefer, A., Zhu, Y., Saada, J., Jacobs, T. M., Chavez, E. C., ... & Lai, S. K. (2021). Engineering sperm-binding IgG antibodies for the development of an effective nonhormonal female contraception. Science translational medicine, 13(606), eabd5219.

https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.abd5219

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210826170228.htm

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter