W 25 stronnicowym orzeczeniu, sędzia Fallon stwierdził, że trudności w połączeniu wszystkich przypadków w jedno postępowanie są zdecydowanie większe niż ewentualne korzyści, które wynikałyby z takiego rozwiązania. "Większość powodów w tej sprawie ucierpiała z powodu udaru lub zawału serca spowodowanego przyjmowaniem Vioxx'u, stopień wynikłych obrażeń w poszczególnych przypadkach bardzo się różni".- dodał.
Do tej pory firma Merck wygrała siedem z jedenastu rozpraw rozpatrywanych przez ławę przysięgłych. Dwa dni przed orzeczeniem sądu, sędzia Fallon odmówił połączenia pozwów 9 krajów, w tym Kanady, Polski i Wielkiej Brytanii w jedno postępowanie. Sędzia orzekł, iż powody powinny pozwać firmę Merck w ramach własnych porządków prawnych.
Firma Merck musi zmierzyć się jeszcze z ponad 7000 postępowaniami sądowymi w związku z działaniem Vioxx'u. Od roku 1999, kiedy Vioxx wprowadzono na rynek, w przybliżeniu 20 milionów osób zażywało preparat, w tym 400 tysięcy z Wielkiej Brytanii, aby uchronić się od bólu spowodowanego artretyzmem.
KOMENTARZE