Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski naukowiec opracowuje personalizowane podejście do automatycznego sterowania podażą leków w procesie ogólnej anestezji dożylnej
Polski naukowiec opracowuje personalizowane podejście do automatycznego sterowania podażą l

Zaplanowane prace badawcze prof. Andrzeja Pawłowskiego z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej skupią się na opracowaniu zorientowanego na pacjenta, spersonalizowanego i automatycznego systemu sterowania procesem znieczulenia. Celem jest zapewnienie precyzyjnego i optymalnego dawkowania leków. – Dlatego zautomatyzowany system będzie priorytetowo traktował bezpieczeństwo pacjenta w celu uniknięcia niepożądanych skutków niedoboru lub przedawkowania leków – tłumaczy prof. Andrzej Pawłowski.

Fot. Prof. Andrzej Pawłowski, źródło: Politechnika Wrocławska

Jednocześnie system zmniejszy obciążenie anestezjologa, ograniczając zarazem wpływ czynników ludzkich związanych ze stresującymi warunkami pracy i zmęczeniem, które są szczególnie istotne w przypadku długotrwałych interwencji medycznych (np. zabiegu operacyjnego). – Głównym celem jest opracowanie zoptymalizowanych i zindywidualizowanych algorytmów sterowania w procesie anestezji dożylnej wykorzystujących innowacyjne i interdyscyplinarne podejście – opisuje naukowiec. Opracowany system sterowania predykcyjnego będzie koncentrować się na spersonalizowanym podejściu do dawkowania leków, które spełnia wymagania anestezjologiczne w sposób efektywny, przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa pacjenta poprzez redukcję potencjalnych powikłań śród- i pooperacyjnych.

Badania będą prowadzone we współpracy z lekarzami z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej. – Ich wiedza oraz znajomość procedur medycznych będzie kluczowa zarówno w poprawnym zdefiniowaniu celów, jak i ograniczeń algorytmów sterowania – wyjaśnia prof. Pawłowski. Ponadto naukowiec będzie kontynuował współpracę międzynarodową z Uniwersytetem w Almerii w Hiszpanii oraz Uniwersytetem w Brescii we Włoszech, gdzie wcześniej realizował swój indywidualny grant w programie EU-Marii Skłodowskiej-Curie, również związany z automatyzacją procesu anestezji. Efektem prac ma być spersonalizowany system sterowania w całkowitym znieczuleniu dożylnym. – Po pierwsze zwiększy on bezpieczeństwo pacjenta dzięki dostosowanemu schematowi regulacji i optymalnemu dawkowaniu leków. Po drugie pomoże rozwiązać poważne problemy, z którymi boryka się sektor zdrowia publicznego, zmniejszając liczbę możliwych powikłań śród- i pooperacyjnych, a tym samym – wpłynie na skrócenie czasu hospitalizacji pacjentów – podsumowuje prof. Pawłowski.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
CEBioForum 2025
2025-04-02 do 2025-04-03
3
5
6
8
11
12
13
18
19
20
21
24
Webinar | Podstawy perfumerii
2025-04-24 do 2025-04-24
26
27
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
Newsletter