Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha, Dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były poseł na sejm RP Marek Balicki, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł oraz Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz. Tematem przewodnim była aktualna sytuacja finansowa służby zdrowia oraz efekty nowej ustawy refundacyjnej. W wystąpieniu otwierającym konferencję, Bolesław Piecha zwrócił uwagę na niedopracowanie zmian legislacyjnych oraz pilną potrzebę nowelizacji aktualnej ustawy. Wskazał również na pozytywne zmiany, np. wzrost finansowania ratownictwa medycznego ze strony budżetu państwa oraz programy oddłużeniowe szpitali.
Wielokrotnie podczas konferencji poruszany był temat szczególnie trudnej sytuacji szpitalnictwa. Marek Wójcik, reprezentujący Związek Powiatów Polskich, stwierdził że nadciąga 'szpitalne tsunami': „wyższe koszty funkcjonowania szpitali, wynikające ze zmian legislacyjnych, są nie do pokrycia przez wyższe kwoty kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.”. Co więcej, w tym roku szpitale będą mogły mieć problem z uzyskaniem zwrotu kosztów nadwykonań, czyli usług medycznych wykonanych po przekroczeniu limitów ustalonych w kontrakcie z NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia reprezentowała Małgorzata Sobotka-Gałązka, która przedstawiła tegoroczne plany NFZ obejmujące m.in. projekt stworzenia elektronicznej Karty Specjalisty Medycznego oraz dodatkowe pule środków przeznaczone na informatyzację ochrony zdrowia.
Do jednych z najbardziej interesujących, należało wystąpienie Jamesa Snape'a z Kancelarii Nabarro o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym na przykładzie brytyjskim. Partnerstwo Publiczno-Prywatne polega na współpracy między jednostkami administracji publicznej a podmiotami prywatnymi w sferze usług medycznych. Prywatne przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za pozyskanie funduszy, budowę i utrzymanie szpitala, natomiast partner publiczny- za realizację usług medycznych. Do zalet tej współpracy należy redukcja zadłużenia publicznego oraz poprawienie infrastruktury szpitali. Pierwszym szpitalem w Polsce, który ma powstać w ramach takiej formy współpracy, jest szpital powiatowy w Żywcu.
Do tematów budzących najwięcej emocji należała nowa ustawa refundacyjna. Jednym z poważniejszych problemów spowodowanych przez zmiany legislacyjne należy ograniczenie stosowania leków poza wskazaniami medycznymi. Romuald Krajewski, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazał na fakt, iż podstawą leczenia chorych powinna być aktualna wiedza medyczna oraz indywidualny stan zdrowia pacjenta oraz że „próby administracyjnego regulowania zasad stosowania leków prowadzą do biurokracji, a nie do lepszego leczenia”. W wystąpieniu Piotra Kuli, prezesa PharmaExpert, pojawiły się pierwsze analizy wpływu nowej ustawy refundacyjnej na rynek farmaceutyczny w Polsce. Styczeń był miesiącem zapaści na rynku, obrót spadł o prawie 37% w stosunku do stycznia 2011. Według prognoz, rok 2012 może być pierwszym, w którym nastąpi spadek obrotu całkowitego aptek. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zwrócił uwagę na złą sytuację finansową wielu małych aptek indywidualnych, które obecnie funkcjonują na skraju bankructwa. Obniżenie marży aptecznej oraz kontynuacja złej sytuacji na rynku mogą doprowadzić do upadku wielu z nich.
red. Joanna Sekuła
KOMENTARZE