Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polscy naukowcy chcą zwiększyć bezpieczeństwo biopsji nerki

Kłębuszkowe zapalenia nerek (KZN) to choroby rzadkie i ultrarzadkie, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Jedyną metodą, która pozwala rozpoznać chorobę, jest biopsja. Naukowcy chcą zapobiec powikłaniom zabiegu, by móc wcześniej diagnozować schorzenia nerek.

Fot. Dr hab. n. med. Alicja Rydzewska-Rosołowska, źródło: Agencja Badań Medycznych (YouTube)

 

Kłębuszkowe zapalenia nerek (KZN) obarczone są dużą współchorobowością i śmiertelnością. W większości przypadków jedyną metodą rozpoznania pozostaje biopsja nerki. – Pomimo że jest to względnie bezpieczne badanie, nawet 1/3 zabiegów jest powikłana drobnymi komplikacjami o charakterze najczęściej krwotocznym. Nierzadko choroby te diagnozowane są zbyt późno, co może być związane z obawą (zarówno pacjentów, jak i lekarzy) przed potencjalnymi działaniami niepożądanymi biopsji – tłumaczy dr hab. n. med. Alicja Rydzewska-Rosołowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, główny badacz w projekcie „STOP BLEED”

Desmopresyna stosowana jest z powodzeniem u osób zakwalifikowanych do zabiegów operacyjnych, u których stwierdzono duże ryzyko krwawienia i wydaje się skutecznym lekiem, mogącym zmniejszyć ryzyko krwawienia po biopsji nerki. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprojektowali wieloośrodkowe badanie kliniczne, które ma ocenić skuteczność desmopresyny w zapobieganiu powikłaniom krwotocznym po biopsji nerki. Badanie jest finansowane ze środków Agencji Badań Medycznych. – Osoby dorosłe, zakwalifikowane przez specjalistę nefrologa do biopsji nerki, zostaną podzielone na dwie równe grupy – jedna otrzyma przed zabiegiem lek, druga placebo. Ocenie podlegać będzie wystąpienie małych i dużych powikłań krwotocznych w przeciągu 24h po zabiegu, a także bezpieczeństwo leku – wyjaśnia dr hab. n. med. Alicja Rydzewska-Rosłowska. Uzyskane wyniki pozwolą na udzielenie odpowiedzi, czy zastosowanie desmopresyny przed zabiegiem biopsji nerki zwiększa bezpieczeństwo zabiegu, szczególnie w populacji osób z rzadkimi chorobami nerek? Więcej na temat badania dowiecie się z poniższego filmu: 

 

Osoby zainteresowane badaniem prosimy o kontakt:

dr hab. n. med. Alicja Rydzewska-Rosołowska

+48 858 317 885

alicja.rosolowska@umb.edu.pl

KOMENTARZE
Newsletter