Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polacy znaleźli rozwiązanie na brak krwi w szpitalach?
Polacy znaleźli rozwiązanie na brak krwi w szpitalach?
Problem braku krwi w szpitalach, a zwłaszcza tych rzadkich grup, jest w Polsce dosyć powszechny i nasila się co roku w okresie wakacyjnym. Możliwe, że polscy naukowcy z Politechniki Warszawskiej znaleźli na to rozwiązanie – syntetyczną krew.

 

Okres wakacyjny dla centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce oznacza rokrocznie pewne niedobory w zapasach krwi. Spada ilość stałych krwiodawców (wakacje, wyjazdy, upały powodujące gorsze samopoczucie) oraz rośnie zapotrzebowanie (więcej wypadków). Niemal w każdym centrum jest pilne zapotrzebowanie na krew z czynnikiem Rh- oraz 0 Rh+. Niedobory zmuszają lekarzy do przekładania zaplanowanych operacji na inne terminy. 

Przechowywanie w szpitalach krwi o różnych grupach stwarza problemy nie tylko ze znalezieniem odpowiedniego dawcy, ale i generuje spore koszty jej przechowywania. Ponadto  termin jej przydatności jest niestety krótki.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad bezpiecznym „zamiennikiem” krwi ludzkiej. Może nie przypomina on wyglądem  „oryginału”, mianowicie jest przezroczysty, ale dobrze spełnia swoje funkcje przenoszenia tlenu w ustroju. Produkt powstaje z cukrów złożonych na drodze skomplikowanej syntezy chemicznej.

Taka sztuczna krew eliminuje również problem transferu do organizmu osoby zdrowej groźnej choroby podczas transfuzji. Produkt może być zastosowany niezależnie od grupy krwi pacjenta. Ponadto nie wymaga wykonywania drogich badań diagnostycznych oraz może być podany każdemu niezależnie od poglądów i przekonań religijnych. Dodatkowo czas  przechowywania jest znacznie dłuższy i wynosi ponad rok.

Syntetyk jest obojętny dla organizmui ulega w nim powolnej biodegradacji do wody i dwutlenku węgla.

Innym zastosowaniem poza transfuzją byłoby przechowywanie organów potrzebnych do przeszczepu. Przy obecnych warunkach od pobrania narządu do zabiegu może upłynąć maksymalnie 6 godzin. Przy przepływnie przez niego sztucznej krwi i w warunkach obniżonej temperatury można ten czas znacznie wydłużyć.

Naukowcy w najbliższym czasie planują przeprowadzić szereg testów na modelu zwierzęcym, aby potwierdzić profil bezpieczeństwa wynalazku. Jeśli próby powiodłyby się być może warszawski substytut ludzkiej krwi będzie tym pierwszym, nietoksycznym, ogólnie dostępnym na świecie.

Póki co jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, zgłoś się do najbliższej placówki publicznej służby krwi. Być może twoja krew uratuje komuś życie? A może i Ty sam będziesz kiedyś potrzebować podobnej pomocy?

 

Źródła

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409660,coraz-blizej-przezroczystej-sztucznej-krwi.html

https://www.biuletyn.pw.edu.pl/Wspolpraca-uczelni/Spolki-spin-off-z-PW-NanoThea-i-NanoSanguis-w-gronie-finalistow-konkursu-The-Great-Pitch

http://nowosci.com.pl/314297,W-szpitalach-brakuje-krwi-bo-latem-znacznie-spada-liczba-honorowych-dawcow.html

http://www.oddajkrew.pl/index.php?idd=2&id=37

KOMENTARZE
Newsletter