Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PLIVA Kraków zwyciężyła w sporze sądowym dotyczącym leku Risset
16.10.2006
W ogłoszonym 11 października br. wyroku Sąd Apelacyjny w Krakowie rozstrzygnął na korzyść firmy PLIVA Kraków spór z belgijską firmą Janssen Pharmaceutica N.V. dotyczący prawa do obrotu w Polsce lekiem na schizofrenię Risset.


Risset, lek zawierający substancję czynną risperidon, został zarejestrowany w Polsce do leczenia schizofrenii w listopadzie 2002 roku. Risset jest odpowiednikiem leku firmy Janssen Pharmaceutica N.V. Janssen Pharmaceutica N.V. wytwarza swój lek w Belgii i we Włoszech, skąd jest on sprowadzany przez Janssen-Cilag (obie firmy są powiązane kapitałowo z farmaceutycznym koncernem Johnson & Johnson).

W trwającym od 2003 roku postępowaniu sądowym, Janssen Pharmaceutica N.V. twierdziła, że do marca 2006 roku przysługuje jej prawo wyłącznego wytwarzania i sprzedaży leków zawierających risperidon w Polsce. Firma powoływała się na ochronę przejściową, udzieloną przez Urząd Patentowy w 1998 roku. PLIVA Kraków dowodziła natomiast, że w myśl obowiązującego prawa warunkiem wyłączności sprzedaży leków opartych na risperidonie w Polsce jest rozpoczęcie produkcji w naszym kraju w wymiarze zaspokajającym potrzeby rynku polskiego. Ponieważ produkcja taka nigdy nie została uruchomiona, obrót lekami zawierającymi risperidon nie podlega w Polsce ograniczeniom. Ostatecznie sprawa znalazła się na wokandzie Sądu Najwyższego, który uznał, iż do chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie było przeszkód prawnych, aby PLIVA Kraków mogła ten lek sprzedawać.

Dopiero akces Polski do Unii Europejskiej stworzył uprzywilejowaną sytuację prawną dla firmy belgijskiej, która trwała do marca br., kiedy to sporne prawo wygasło. W konsekwencji, Janssen Pharmaceutica N.V. ograniczyła powództwo, żądając jedynie złożenia oświadczenia przez PLIVĘ o naruszeniu prawa wyłącznego.

Sąd Apelacyjny w Krakowie, ponownie rozpatrując sprawę, nie podzielił argumentacji
Janssen Pharmaceutica N.V. i rozstrzygnął sprawę na korzyść PLIVY. Wyrok jest prawomocny.

- Oznacza to, że zamierzone wprowadzenie spornego leku na rynek po jego zarejestrowaniu w listopadzie 2002 r. byłoby całkowicie zgodne  z prawem – podkreśla prof. Michał du Vall, pełnomocnik PLIVY.
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter