Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Choroby zawodowe fotografów – przyczyny, rodzaje, profilaktyka
Choroby zawodowe fotografów – przyczyny, rodzaje, profilaktyka

Praca fotografa daje perspektywę prestiżu i wysokich zarobków, jednak wiąże się z możliwością wystąpienia chorób zawodowych. Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się osoby zajmujące się tą profesją? Co robić, aby im zapobiec?

Jesteś fotografem? Po pracy odczuwasz ból i nadmierne zmęczenie? Czas na diagnostykę! Skorzystaj z usług platformy telemedycznej Halomed, umów się na e-konsultację i uzyskaj profesjonalną poradę lekarską, bez konieczności osobistej wizyty w przychodni. Jakie są zalety tego rozwiązania? Sprawdź!

 

Przyczyny chorób zawodowych

Choroby zawodowe to schorzenia wywołane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy bądź sposobem wykonywania pracy. Powstają wskutek m.in. stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, zwiększonego obciążenia fizycznego i psychicznego, pracy przy nieodpowiednim oświetleniu czy też długotrwałego narażenia na promieniowanie podczerwone. Mają charakter chroniczny lub przewlekły i nierzadko prowadzą do trwałej utraty zdrowia, dlatego wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia.

Jakie są choroby zawodowe?

Do najczęściej występujących chorób zawodowych fotografów należą:

* choroby układu ruchu – zapalenie ścięgna i jego pochewki, zapalenie okołostawowe barku, zespół ciasnoty podbarkowej, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, rwa ramienna, zapalenie kaletki maziowej, rwa kulszowa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;

* choroby obwodowego układu nerwowego – zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, zespół kanału Guyona, uszkodzenie nerwu strzałkowego;

* choroby układu wzrokowego – zapalenie spojówek lub rogówki, zaćma, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i naczyniówki.

Profilaktyka chorób zawodowych

Zapobieganie chorobom zawodowym opiera się na prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz ograniczeniu kontaktu z czynnikami ryzyka. Należy zadbać o:

* optymalizację czasu pracy;

* regularne przerwy od 5 do 15 minut co 2-3 godziny pracy;

* ergonomię w miejscu pracy, tj. dopasowanie sprzętu fotograficznego i studyjnego;

* zrównoważoną dietę i prawidłowe nawodnienie organizmu;

* systematyczną aktywność fizyczną;

* odpowiednią ilość i jakość snu oraz redukcję stresu;

* wyeliminowanie stosowania używek.

Istotną rolę w profilaktyce chorób zawodowych odgrywają też badania kontrolne, ponieważ umożliwiają wykrycie wczesnych oznak wielu schorzeń, jak np. zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy zaćmy.

Dlaczego warto skorzystać z e-konsultacji lekarskiej?

Nowoczesne rozwiązania telemedyczne niosą za sobą szereg korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim zapewniają szybki i bezproblemowy dostęp do specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w tym lekarzy medycyny pracy. Konsultacje realizowane są za pomocą rozmowy telefonicznej, czatu lub wideorozmowy – przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Podczas konsultacji lekarskiej online, podobnie jak w przypadku wizyty stacjonarnej, pacjent może otrzymać e-receptę, e-zwolnienie czy e-skierowanie na badania.

Źródła

Fot. Licencja OFF-SITE sp. z o.o.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
CEBioForum 2025
2025-04-02 do 2025-04-03
3
5
6
8
10
11
12
13
15
16
18
19
20
21
24
Webinar | Podstawy perfumerii
2025-04-24 do 2025-04-24
26
27
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
Newsletter