Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pięć legalnych zastosowań leczniczej marihuany na świecie
W Polsce niedawno dopuszczono do leczenia stwardnienia rozsianego preparat oparty na marihuanie. Pomimo nieustających kontrowersji w naszym kraju co do zasadności takich decyzji surowiec ten jest na świecie z powodzeniem stosowany w pewnych uzasadnionych przypadkach.

 

Lecznicza marihuana, pomimo mniej lub bardziej uzasadnionego szumu wokół niej, jest stosowana w sposób przewlekły w szerokim spektrum schorzeń, zwłaszcza w grupie pacjentów starszych. Poniżej można przeczytać w jakich przypadkach pacjent może zgodnie z prawem skorzystać z medycznej marihuany w Stanach Zjednoczonych.

 

1. Nowotwór

W 23 stanach USA zalegalizowano medyczną marihuanę jako skuteczną alternatywę w leczeniu raka i łagodzeniu objawów towarzyszących. Konopie indyjskie i zawarte w nich kannabinoidy wzmagają apetyt u chorych co ogranicza również znaczną utratę wagi. Pacjent, poddany chemioterapii, często ma nudności i wymiotuje. Przykładowo syntetycznym kannabinoidem jest Nabilon – budową chemiczną zbliżony do THC, dostępny jako Cesamet - lek przeciwwymiotny. Próby stosowania samej marihuany w leczeniu wymiotów nie poddających się klasycznej terapii wykazały, że jest lepiej wchłaniana w przypadku palenia niż podawania doustnego. Ponadto Tetrahydrokannabinol hamuje czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, co umożliwia zredukowanie wzrostu guza oraz ograniczenie liczby komórek nowotworowych.

 

2. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Piętnaście stanów zezwala na użycie medycznej marihuany u pacjentów cierpiących na chorobę Crohna lub inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zapalna choroba jelit (inflammatory bowel disease – IBD) celem złagodzenia dyskomfortu i bólu. Naukowo potwierdzono wyższy poziom receptorów kannabinoidowych w tkankach okrężnicy właśnie u takich osób.

 

3. Spastyczność mięśni

W USA 22 stany akceptują zastsowanie medyczne konopii indyjskich w terapii pacjentów ze spastycznością mięśni. Dowiedziono, że receptory kannabinoidowe w naszych komórkach pomagają regulować spastyczność. Dlatego też kannabinoidy pomagają łagodzić dokuczliwe bóle podczas skurczów mięsni chorych na stwardnienie rozsiane. W tej chwili w naszym kraju dostępny jest tylko jeden lek, będący wysokoprzetworzonym preparatem konopi indyjskich -  Sativex.

4. Jaskra

21 stanów USA zatwierdziło kontrowersyjny surowiec w terapii jaskry. Podawanie ogólnoustrojowo konopi zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe o 30%. Niestety zauważa się u takich pacjentów tolerancję i celem uzyskania pożądanego efektu należałoby zwiększać systematycznie dawkę. Wszystko zaczęło się w  1976 r. kiedy to Bob Randan jako pierwszy wywalczył sobie prawo do legalnego zażywania marihuany. Mężczyzna nie widział na jedno oko i tracił wzrok w drugim. Twierdził, ze dotychczas przyjmowane leki nie skutkują i pozostała mu tylko marihuana, która pół godziny po wypaleniu skręta znosi uczucie bólu, obniża ciśnienia w gałce ocznej i poprawia ostrość widzenia. Lecznicze konopie są zalecane tym pacjentom, u których konwencjonalne terapie zawodzą.  

 

5. Kacheksja

Kacheksja to złożony proces metaboliczny prowadzący do wyniszczenia organizmu. Objawy kacheksji to m.in.: utrata masy ciała, lipoliza, zanik mięśni i narządów wewnętrznych, jadłowstręt, przewlekle występujące nudności, osłabienie. Towarzyszy głownie chorobom przewlekłym, takim jak: nowotwór czy AIDS. Lek będący syntetycznym delta – 9 – tetrahydrokannabinolem o nazwie Dronabinol został zatwierdzony w leczeniu utraty apetytu u osób ze stwierdzonym wyniszczeniem w przebiegu AIDS/HIV. Kacheksja jest też powszechna u osób starszych, chorujących przewlekłe na choroby metaboliczne.

 

Marihuana jest używką, ale może też stać się lekiem. Wszystko zależy od tego w jakim celu zostanie wykorzystana i w jakich rękach się znajdzie.

 

 

Źródła

http://nauka.newsweek.pl/marihuana-pomaga-przy-stwardnieniu-rozsianym,91946,1,1.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/marihuana-wlasciwosci-lecznicze-przydatne-w-terapii-raka-sm-jaskry_34974.html

http://www.pharmacytimes.com/news/5-legal-uses-for-medical-marijuana-in-oder-adultts/P-6

http://polska.newsweek.pl/pierwsze-leki-z-marihuana-medyczna-w-polsce,artykuly,366777,1.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marihuana

https://portal.abczdrowie.pl/kacheksja

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter