Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pharmena ustaliła maksymalną tolerowaną dawkę 1-MNA jako kandydata na lek w infekcjach wirusowych
Pharmena ustaliła maksymalną tolerowaną dawkę 1-MNA  jako kandydata na lek w infekcjach wir

Grupa Pharmena – notowana na GPW biotechnologiczna spółka – zakończyła pierwsze z trzech badań przedklinicznych leku 1-MNA na modelu zwierzęcym. Pierwsze badanie polegało na wyznaczeniu maksymalnej tolerowanej dawki kandydata na lek 1-MNA, a więc najwyższej dawki leku, która nie powoduje niedopuszczalnych działań niepożądanych. Potencjalny lek 1-MNA docelowo będzie miał formę zastosowania leku wziewnego.

 

 

– Zakończyliśmy pierwsze badanie w modelu zwierzęcym, tzw. badanie bezpieczeństwa. Z uwagi na to, iż zmieniliśmy formę podania leku 1-MNA, z doustnej na dotchawiczną, musieliśmy ustalić maksymalną dawkę tolerowaną przez zwierzęta. Kolejne dwa modele badań, które rozpoczęliśmy w tym roku, dotyczą efektywności zastosowania leku w zapaleniu płuc wywołanym przez wirusa grypy oraz zwłóknieniu płuc indykowanym bleomycyną – mówi Konrad Palka, prezes zarządu Pharmena S.A.

Pharmena w listopadzie ur. rozpoczęła pierwsze z trzech planowanych badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych. Kolejne dwa badania rozpoczęły się odpowiednio w styczniu i lutym tego roku. Badania te mają na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem SARS-CoV-2, grypa, zapalenie płuc i oskrzeli).

Drugi model badań, nad którym spółka pracuje, dotyczy wirusowego zapalenia płuc H1N1 (H1N1 viral pulmonary inflammation model). Mysi model wirusowego zapalenia płuc jest jednym z najczęściej używanych modeli do badań nad wirusami grypy. Jest to model stosowany w celu oceny parametrów zapalnych oraz uszkodzenia płuc powstającego w wyniku zakażenia wirusem grypy H1N1.

Trzeci model badań dotyczy zwłóknienia płuc powstałego na skutek wpływu bleomycyny. Indukowany bleomycyną model zwłóknienia płuc (Bleomycin-induced Lung Injury/Pulmonary Fibrosis [IPF]) jest szeroko stosowanym w farmakologii i badaniach podstawowych modelem zwłóknienia płuc. W modelu tym uszkodzenie płuc wywołane jest bleomycyną i obejmuje uszkodzenie oksydacyjne, powodując przy tym reakcje zapalne w płucach.

Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych jest niezbędne do przeprowadzenia dalszych badań klinicznych na ludziach.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/coronavirus-concept_7311140.htm#page=1&query=pneumonia&position=41

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
Pomiar pH próbek farmaceutycznych
2021-07-28 do 2021-09-29
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter