Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pharmena przedstawia wyniki za I kwartał 2020 r.
Pharmena przedstawia wyniki za I kwartał 2020 r.

Grupa Pharmena – notowana na GPW biotechnologiczna spółka, wypracowała w pierwszym kwartale tego roku 2,5 mln zł przychodów. Sprzedaż grupy osiągnęła niższą wartość w porównaniu do sprzedaży zrealizowanej analogicznym okresie ubiegłego roku. Na spadek sprzedaży produktów wpływ miały m.in. nałożone restrykcje handlowe związane z koronawirusem. W ostatnich miesiącach spółka wprowadziła szereg procesów optymalizujących działalność grupy, które mają zapewnić odbudowę sprzedaży i wzrost konkurencyjności firmy na rynku.

 

– Wynik za pierwszy kwartał obarczony jest w dużym stopniu sytuacją związana z pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami w zakresie handlu stacjonarnego. W związku z tym cześć naszych stałych klientów nie zrealizowała zakładanych planów sprzedażowych. Do tego doszły większe koszty związane z działalnością niemieckiej spółki zależnej Menavitin GmbH i komercjalizacją leku 1-MNA – mówi Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A. – Kontynuujemy prace nad poprawą sprzedaży produktów w kraju, a także odbudową obrotów z eksportu. W ostatnich dwóch miesiącach wykonaliśmy intensywne kroki optymalizujące działania grupy zarówno od strony przychodowej, jak i kosztowej. Jednocześnie przeanalizowaliśmy zaplanowane akcje promocyjne, koncentrując się tym razem na działaniach w kanale e-commerce – dodaje Prezes

W zakresie prac optymalizujących strategię rozwoju Pharmeny, w pierwszym kwartale br. wprowadzono nowe narzędzia dot. monitorowania sprzedaży, zarządzania budżetem klientów, rentowności poszczególnych akcji promocyjnych oraz controlingu. Spółka dokonała również analizy danych sprzedażowych oraz zasobowych, a także zdiagnozowała zespół sprzedażowy i wdrożyła nowe standardy pracy. Rozpoczęto jednocześnie działania związane z wdrożeniem nowych produktów w celu rozbudowy portfolia produktowego spółki.

Pharmena intensywnie pracuje nad rozwojem segmentu e-commerce i rozszerza w tym zakresie współprace z firmą Amazon. Spółka rozpoczęła globalną współpracę z partnerem pod koniec 2019 r. Na początku oferta objęła 19 produktów firmy, a sprzedaż odbywa się na pięciu platformach e-commerce w Europie. W zeszłym miesiącu Pharmena rozszerzyła umowę o trzy nowe produkty dermokosmetyczne oraz nowe produkty dedykowane dla zwierząt domowych.

Spółka prowadzi też liczne działania na rzecz rozwoju sprzedaży suplementów diety pod marka Menavitin w kraju i na rynkach Unii Europejskiej. Sprzedaż prowadzona jest przez sieci apteczne, drogerie, własny e-sklep, a także platformy internetowe. W komercjalizacji projektu suplementów diety na rynkach zagranicznych pomaga spółce doradca – Plexus Ventures. W marcu br. firma poinformowała o potencjalnym wpływie cząsteczki 1-MNA na skutki infekcji wirusem SARS-CoV-2. Autorzy pracy naukowej opublikowanej w "Cell Death & Differentiation" sugerują m.in., iż suplementacja witaminy B3 może być przydatna w trakcie leczenia pacjentów z COVID-19. Podstawowym metabolitem witaminy B3 jest 1-MNA, a 1-MNA jest podstawowym składnikiem suplementów diety Menavitin obecnie dostępnych w portfelu spółki. Pharmena dokonała już nowych zgłoszeń patentowych w Polsce i USA, na zastosowanie cząsteczki 1-MNA we wskazaniach obejmujących infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) oraz choroby alergiczne.

Grupa kontynuujejed nocześnie prace badawcze nad lekiem 1-MNA. Pod koniec stycznia, wspólnie z doradcą Plexus Ventures, spółka rozpoczęła proces prezentacji wyników badań leku 1-MNA, we wskazaniu NASH (niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby), wybranym podmiotom z branży farmaceutycznej. Celem tego przedsięwzięcia jest pozyskanie partnera do dalszego, klinicznego rozwoju leku. W związku z prowadzoną obecnie prezentacją wyników badań spółka planuje odbycie spotkania z przedstawicielami agencji regulacyjnej ds. leków w USA (FDA). Celem spotkania będzie przeprowadzenie konsultacji i dostosowanie dokumentacji badawczej do rekomendacji przedstawicieli FDA. Według spółki najlepszym miejscem do prowadzenia dalszych badań nad lekiem 1-MNA mają być Stany Zjednoczone. Wynika to z faktu, iż kliniki w USA dysponują największą bazą potencjalnych pacjentów w jednostce NASH oraz posiadają niezbędny wysoce specjalistyczny sprzęt badawczy.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter