Nowy lek na silne bóle dopuszczony do obrotu w Polsce
Lek stanowiący innowacyjne połączenie oksykodonu i naloksonu dla pacjentów z silnymi bólami już dopuszczony do obrotu na terenie Polski.
Lek w postaci tabletek o przedłużonym działaniu jest połączeniem oksykodonu, silnego agonisty receptorów opioidowych (działanie przeciwbólowe) oraz naloksonu – antagonisty receptorów opioidowych (przeciwdziałanie zaparciom wywołanym opioidami). Decyzja o dopuszczeniu do obrotu w Polsce została wydana na podstawie wyników szeroko zakrojonego programu badań klinicznych. Wykazał on, że połączenie obu substancji zapewnia równorzędną skuteczność przeciwbólową do skuteczności oksykodonu w formie o przedłużonym uwalnianiu, jednocześnie znacząco redukując częstość i natężenie zaparć indukowanych opiodami. Wykazano, że połączenie oksykodonu z naloksonem zapewnia kontrolę bólu już od pierwszej dawki, utrzymującą się do 12 godzin.
Leki z grupy silnych opioidów zapewniają skuteczna kontrolę bólu ale ich stosowanie obarczone jest ryzykiem wystąpienia zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego z najczęstszym objawem - zaparciami, które mogą dotyczyć nawet 90% pacjentów. Zaparcia wywołane opioidami mogą mieć bardzo poważny wpływ na jakość życia pacjentów i są jednym z najczęstszych powodów dla których pacjenci unikają leczenia silnymi opioidami albo podejmują decyzję o odstawieniu leku mimo, iż odczuwają odpowiednią ulgę w bólu.
„Zaparcia wywołane opioidami są częstym działaniem niepożądanym które ogranicza możliwości zastosowania skutecznych terapii przeciwbólowych. Nie możemy ignorować znaczenia zaparć wywoływanych opioidami. Ludziom, którzy walczą z chorobą i bólem przez długi czas, należy przepisać taki lek przeciwbólowy, który nie będzie stwarzał dodatkowych problemów ponad te, z którymi się już borykają.” – uważa prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
“Ten nowoczesny lek daje lekarzom i pacjentom nowe możliwości w leczeniu silnego bólu.” - zapewnia dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, Krajowy Konsultant z dziedziny medycyny paliatywnej.
Komunikat prasowy
KOMENTARZE