Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe terapie dla pacjentów hematoonkologicznych na liście refundacyjnej

Co roku 15 września obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Cały wrzesień, jako miesiąc świadomości nowotworów krwi, w znacznym stopniu poświęcony jest hematoonkologii. 13 września br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt październikowej listy refundacyjnej, na którym znalazły się ważne i bardzo potrzebne dla chorych na nowotwory układu chłonnego terapie.

 

 

Aż cztery terapie w zaprezentowanym 13 września br. projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 października 2024 r., dotyczą cząsteczek ze wskazaniami w leczeniu chłoniaków. O szczegółach poinformował na zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos, podkreślając, że są to terapie, które były bardzo oczekiwane przez ekspertów klinicznych, a przede wszystkim – środowisko pacjenckie. – Jest to leczenie od trzeciej linii dorosłych chorych na chłoniaka rozlanego z dużych komórek B, w przypadku preparatu Columvi, jak również Tepkinly. Jeżeli chodzi Yescartę, jest to leczenie od drugiej linii. […] Wszystkie wskazania, jeżeli chodzi o chłoniaki B-komórkowe, są to wskazania dla leczenia chorób rzadkich – powiedział Marek Kos.

W projekcie październikowej listy refundacyjnej znalazły się przeciwciała dwuswoiste – glofitamab i epkorytamab, o które zabiegało środowisko ekspertów i pacjentów dla chorych na chłoniaka DLBCL. Ponadto na liście znalazła się terapia CAR-T – aksykaptagen cyloleucel – również we wskazaniem w chłoniakach B-komórkowych. Ponadto rozszerzono grupę pacjentów z chłoniakiem Hodgkina, którzy mogą być leczeniu immunoterapią z wykorzystaniem brentuksymabu wedotyny o pacjentów w III stadium zaawansowania. – Chłoniaki to choroby niezwykle różnorodne – każdy wymaga indywidualnego podejścia i wdrożenia innego protokołu leczenia, ale jest coś, co je łączy. W przypadku nawrotu każdy chłoniak jest trudniejszy do leczenia. Tym bardziej jako HematoKoalicja z ogromną radością przyjęliśmy informację o refundacji dwóch przeciwciał bispecyficznych – epkorytamabu i glofitamabu – dla pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B od III linii leczenia. To niewątpliwe dopełnienie programu dla tej grupy pacjentów, która nie miała dostępu do skutecznego i dostępnego od ręki leczenia w przypadku nawrotu choroby po II linii. Chociaż schemat działania przeciwciał dwuswoistych jest podobny do leczenia CAR-T, to mają one znaczną przewagę – są dostępne tu i teraz i mogą być zastosowane od razu po podjęciu decyzji terapeutycznej w postaci podania podskórnego lub krótkich wlewów. Czas odgrywa kluczową rolę w terapii nowotworów, tu liczy się naprawdę każdy dzień. Chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim osobom – ekspertom medycznym, organizacjom, pacjentom, pracownikom Ministerstwa Zdrowia oraz przede wszystkim minister zdrowia Izabeli Leszczynie – za to, że możemy ogłosić ten wielki sukces akurat w przeddzień Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach. Niewątpliwie możemy przyznać, że dzięki kolejnym refundacjom standard leczenia w Polsce przybliża nas do najlepszych światowych praktyk – doceniła Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej i liderka HematoKoalicji.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach oraz Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi HematoKoalicja planuje organizację webinaru na temat chłoniaków z udziałem prof. dr hab. n. med. Iwony Hus, kierownik Kliniki Hematologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Webinar rozpocznie się 23 września o godz. 18:00, a transmisja i zapis ze spotkania będą dostępne na profilach HematoKoalicji oraz Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej na Facebook’u.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/czerwona-krwinka-naczynie-rura-p%C5%82yw-4256711/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter