Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa metoda leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
29.09.2009
Szwajcarska firma Roche uzyskała akceptację Komisji Europejskiej dla swojego nowego leku – RoActemra (tocilizumab) z zastosowaniem w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.
Farmaceutyk dostępny jest już dla polskich pacjentów. Nową metodę leczenia chorych na RZS omówili wczoraj podczas spotkania prasowego, eksperci z dziedziny reumatologii: prof. dr hab. n. med. Eugeniusz J. Kucharz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii oraz dr n. med. Piotr Leszczyński, Ordynator Oddziału Reumatologii i Osteoporozy w Szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Terapia stosowana w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalanie stawów (RZS) w skojarzeniu z metotreksatem, jest wskazana w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym RZS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie lub nietolerancję dotychczasowego leczenia jednym lub kilkoma lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh) lub inhibitorami czynnika martwicy nowotworu (ang. TNF). Lek RoActemra może być podawany w monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub u pacjentów, u których kontynuacja leczenia metotreksatem nie jest wskazana.

Lek RoActemra jest pierwszym przeciwciałem monoklonalnym blokującym receptory dla interleukiny 6 (IL-6), opracowanym do leczenia RZS i stanowi nowy, przełomowy sposób walki z tą wyniszczającą chorobą.

Według najnowszych danych, przedstawionych podczas ostatniego kongresu Europejskiej Ligi do Walki z Reumatyzmem (EULAR), u 56% pacjentów z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) leczonych lekiem RoActemra (tocilizumab) przez okres dwóch lat uzyskuje się remisję choroby. Remisja, rozpoznawana na podstawie wskaźnika aktywności choroby DAS28 <2,6, jest istotnym celem leczenia RZS. Remisja, czyli stan bez objawów klinicznych choroby, zapewnia chorym na RZS istotną poprawę jakości życia, przyczynia się do poprawy ich ogólnego stanu zdrowia i przywrócenia ich do normalnego, codziennego funkcjonowania.

Wyniki te są rezultatem dwuletniego badania LITHE (TociLIzumab safety and THE prevention of structural joint damage trial) na które składało się pięć randomizowanych badań klinicznych w których udział wzięło łącznie ponad 4200 chorych. Dowiodło ono skuteczności hamowania postępu uszkodzeń strukturalnych stawów z jednoczesnym utrzymywaniem konsekwentnie wysokich odsetków remisji.

- Nowe dane opierają się na wynikach rocznego badania, wykazując, że u większości pacjentów lek RoActemra hamuje progresję uszkodzenia strukturalnego stawów, które jest główną przyczyną utraty sprawności fizycznej i inwalidztwa u chorych na RZS. Badanie LITHE jest piątym dużym badaniem w ramach szeroko zakrojonego programu badań klinicznych i wykazuje, że lek RoActemra daje chorym na reumatoidalne zapalenie stawów możliwość uzyskania długotrwałej remisji choroby – podkreśla znaczenie wyników William M. Burns, Dyrektor Generalny Roche Pharmaceuticals Division.

RoActemra oddziaływuje z IL-6, jednym z kilku białek biorących udział w procesie zapalnym, uznawanym za główną cytokinę prowadzącą do rozwoju przewlekłego zapalenia u pacjentów z RZS. Nadmierna produkcja IL-6 prowadzi nie tylko do zapalenia i uszkodzeń stawów w przebiegu choroby, ale także do pojawienia się jej ogólnych objawów, takich jak niedokrwistość, zmęczenie i zwiększenie ryzyka chorób krążenia. Lek zaburza szlak sygnalizacji IL-6 poprzez wiązanie się zarówno z rozpuszczalnymi, jak i ulegającymi ekspresji na błonach komórkowych receptorami IL-6 (IL-6R). Zmniejsza przez to udział IL-6 w rozwoju procesu zapalnego i hamuje postęp RZS, zarówno w obrębie stawów, jak i w całym organizmie.


Źródło: materiały prasowe Grupy Roche
KOMENTARZE
news

<Listopad 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter