Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jednym z największych kłamstw, które często mamy okazję słyszeć jest zdanie: „Grzyby poza walorami smakowymi nie mają żadnych właściwości odżywczych ani prozdrowotnych”. Okazuje się bowiem, że to właśnie grzyby są jednym z najcenniejszych źródeł wielu mikro- i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponieważ na naszych stołach niedługo pojawi się dużo grzybów, postaram się obalić dziś pewne dotyczące ich mity, a także podkreślić ich wyjątkowość.

 

Okazuje się, że popularne kurki zawierają znacznie więcej beta-karotenu niż marchewka, boczniaki są niezwykle cennym źródłem witaminy D i czynników o działaniu przeciwmiażdżycowym, a składniki zawarte w pieczarkach mogą chronić przed depresją i nowotworami. Wśród medyków często powtarzane są wypowiedzi porównujące grzyby do samolotów. Samoloty są wspaniałym środkiem transportu, katastrofy lotnicze są bardzo rzadkie, ale kiedy się już zdarzą, jest o nich niezwykle głośno.

Poniżej chciałabym przedstawić najważniejsze pozytywne aspekty związane z grzybami:

 

  1. Grzyby na obniżenie ciśnienia, cholesterol, zapobiegnie miażdżycy i zakrzepom

Pierwszym z grzybów jest tzw. twardziak jadalny. Składniki w nim zawarte zmniejszają zawartość frakcji LDL cholesterolu i przeciwdziałają stwardnieniu tętnic. Co ciekawe, w wielu krajach wyciągi z tego grzyba stosowane są jako leki na problemy seksualne. Drugą kategorię grzybów stanowią popularne w Polsce boczniaki i pieczarki. Efekt ich działania jest bardzo podobny do twardziaka. Wykazano, że 25 dag zupki z boczniaków, podawane codziennie pacjentom z podwyższonym stężeniem cholesterolu spowodowało, że po miesiącu mieli oni idealne wyniki.

 

  1. Grzyby o działaniu przeciwnowotworowym

Już od wielu lat właśnie z grzybów izoluje się leki przeciwnowotworowe. Grzybów takich jest bardzo dużo. Wśród tych, które można spotkać w naszych okolicznych lasach, na pewno należy wymienić przede wszystkim: borowiki szlachetne, pieczarki, maślaki i koźlarze (popularne czerwone i białe kozaki). Prawdziwek posiada także związki o charakterze przeciwutleniaczy, dzięki czemu nie tylko leczy nowotwory, ale także im zapobiega.

 

  1. Grzybem w grzyba

Czyli przeciwgrzybiczne działanie niektórych grzybów. W tym miejscu tylko krótko chciałabym wspomnieć chociażby o boczniakach, dzięki którym można walczyć z grzybicami skóry.

 

  1. Grzyby „przeciwbólowe”, na stan zapalny stawów, chroniące wątrobę

Tutaj również krótko nadmienię, iż dużo gatunków grzybów może pomóc złagodzić stany zapalne (np. w zapaleniu stawów). Ekstrakty z boczniaka łyżkowatego wywołują efekt podobny do diklofenaku – jednego z NLPZ. Wszystkie grzyby ponadto mają ścianę komórkową zbudowaną z chityny – związku, który również poprawia kondycję stawów. Ponadto grzyby typu reishi działają ochronnie na wątrobę. Szeroko w lecznictwie stosowane są też grzyby nadrzewne – huby, które mają działanie przeciwnowotworowe, ale też przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne.

 

  1. Grzyby jako najcenniejsze źródło mikro- i makroelementów

Warto sięgać po wszystkie grzyby jadalne, przede wszystkim po: pieczarki, boczniaki, podgrzybki, koźlarze, kurki, maślaki, kanie i prawdziwki. We wszystkich grzybach kapeluszowych zawarte są całe komplety witamin od B1 do B12, witaminy H, C, D, E, kwasy fenolowe o działaniu antyoksydacyjnym, polisacharydy działające immunostymulująco. Jako ciekawostkę podam, że najlepszym źródłem witaminy D są właśnie grzyby. Ponadto to o wiele cenniejsze źródło cynku, magnezu, miedzi, selenu niż pokarmy roślinne i zwierzęce.

KOMENTARZE
Newsletter