Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niebieska tabletka a bóle miesiączkowe
Niebieska tabletka a bóle miesiączkowe
Okazuje się, że Sildenafil, składnik aktywny Viagry, może być pomocny w leczeniu bólu wywołanego przez skurcze macicy w czasie menstruacji. Czy od teraz niebieskie tabletki będą przez kobiety doceniane podwójnie?

Analgetyczne działanie Viagry polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a przez to zwiększeniu napływu krwi do macicy. Lepsze ukrwienie wiąże się z lepszym dotlenieniem tkanek miednicy co potencjalnie może łagodzić dolegliwości bólowe spowodowane skurczami mięśni gładkich. Naukowcy przeprowadzając badanie w grupie 25 kobiet odkryli, że podanie leku dopochwowo redukuje ból u ponad połowy probantek w porównaniu z  kobietami, którym podano placebo.

We wcześniejszych testach próbowano podawać Sildenafil drogą doustną, jednakże szereg efektów ubocznych takiego rozwiązania – najczęściej silne, promieniujące bóle głowy- zadecydowały o wycofaniu się z dalszych doświadczeń. Dopochwowe podanie leku jest drogą preferowaną ze względu na szybsze, miejscowe działanie i ograniczenie ogólnoustrojowych niepożądanych skutków.

Stosowane zwykle w pierwszym rzucie leki z grupy NLPZ nie są skuteczne u wszystkich kobiet, a w następstwie dłuższego stosowania mogą indukować powstanie wrzodów żołądka czy uszkodzenie nerek. Dodatkowo niektóre z nich, jak popularna bardzo Aspiryna, działając przeciwzakrzepowo nasilają krwawienie. Według statystyk prowadzonych w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że z powodu bolesnego miesiączkowania ilość absencji w pracy sięga około 600 milionów godzin w skali roku.

Nie po raz pierwszy jesteśmy swiadkami odkrycia nowych zastosowań niebieskiej tabletki. Dowiedziono między innymi, że może być ona alternatywnym rozwiązaniem dla osób walczącym z otyłością. Pozwala ona na szybką utratę zbędnych kilogramów bez radykalnych zmian nawyków żywieniowych. Viagra jest bowiem z stanie zamienić białe komórki tkanki tłuszczowej (niełatwe do spalenia) w brązowe, które stosunkowo łatwo oddają energie w postaci ciepła. Niemieccy naukowcy testując Viagrę na grupie Himalaistów stwierdzili, że chroni ona przed zaburzeniami przepływu płucnego powodowanymi dużymi wysokościami i brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Inne badania dowodzą, że lek ten łagodzi także skutki zespołu nagłej zmiany strefy czasowej („jet lag”) poprzez przyspieszenie adaptacji organizmu na zmienne bodźce świetlne.

O takich szerokich zastosowaniach chyba najbardziej rozpoznawalnego leku Pfizera nie śnili zapewne sami jego twórcy. A ile jeszcze odkryć przed nami?

 

red. Magdalena Habuz

KOMENTARZE
Newsletter