Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niebezpieczne interakcje popularnych używek z lekami. Część trzecia – alkohol
Chociaż większość z nas wie, że leków z alkoholem nie powinno się łączyć, ta złota zasada często bywa ignorowana. Zażywanie leków przeciwbólowych „na kaca” czy też spożycie alkoholu w trakcie terapii niektórymi antybiotykami a nawet najprostszymi lekami przeciwzapalnymi stosowanymi w przeziębieniu może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Szacuje się, przynajmniej 25% przyjęć pacjentów na ostrym dyżurze jest skutkiem interakcji między alkoholem a zażywanymi przez te osoby lekami. Dziś przedstawiamy leki, przy których alkoholu należy bezwzględnie unikać oraz skutki tych interakcji.

 

Uszkodzenie wątroby i błony śluzowej przewodu pokarmowego

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Mimo tak dużej popularności wiele osób nie wie, że ma dzianie hepatotoksyczne (uszkadza komórki wątrobowe), szczególnie w połączeniu z alkoholem. Jest to lek najczęściej wybierany w leczeniu bólu głowy w „syndromie dnia następnego”, co jest najgroźniejszą z możliwych opcji.

Paracetamol jest również składnikiem wielu preparatów złożonych stosowanych w przeziębieniu i grypie (Gripex, Coldrex, Fervex itd.), które zawierają jego wysokie dawki. Zażywane są one nawet kilka razy dziennie, co w połączeniu z alkoholem zwiększa ryzyko zatrucia i uszkodzenia wątroby. Kolejnymi przykładami niebezpiecznych leków w połączeniu z alkoholem jest kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Etopiryna) i ibuprofen (Ibuprom, Ibum, MIG 400, Nurofen), a także inne leki z grupy NLPZ. W tym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i krwawień, a także powstawania wrzodów. Bardzo niebezpieczne jest również stosowanie alkoholu w towarzystwie niektórych opioidów o przedłużonym uwalnianiu (MR, SR, XL itd.) – prowadzi to do jednorazowego wchłonięcia dużej dawki leku, co może być potencjalnie śmiertelne. Silne działanie hepatotoksyczne może wywierać także połączenie chronicznego picia i przyjmowania leków psychotropowych.

 

Reakcja disulfiramowa

Wiele antybiotyków, pochodne nitroimidazolu, dostępny bez recepty nifuroksazyd (stosowany w zwalczaniu biegunki bakteryjnej), a także furagina (wykorzystywana w leczeniu zakażenia układu moczowego) wchodzą w interakcje z alkoholem wywołując reakcję disulfiramopodobną. Jest to reakcja organizmu, w której dochodzi do kumulowania się aldehydu octowego, czego skutkami są: przyspieszone bicie serca, zaburzenia oddychania, duszności, wymioty, lęk. Jest to reakcja wykorzystywana do leczenia alkoholizmu. Substancja wywołująca podobną interakcję z alkoholem (disulfiram) wywołuje tak złe samopoczucie, że niechęć do smaku i zapachu alkoholu zapobiega jego ponownemu zażyciu. Co więcej, w połączeniu nawet z jednorazową dawką alkoholu niektóre antybiotyki mogą powodować nudności, wymioty, bóle głowy, a nawet drgawki.

 

Wewnętrzne krwawienia

Nawet okazjonalne spożywanie alkoholu podczas stosowania takich leków jak warfaryna czy acenokumarol może doprowadzić do groźnych dla życia krwotoków. Większe jego ilości mogą także prowadzić do wystąpienia zatoru, udaru lub ataku serca.

 

Niebezpieczna hipoglikemia

Równoczesne stosowanie alkoholu i metforminy (m.in. Siofor, Glucophage, Metformax) może powodować: nudności, osłabienie, niski poziom cukru, bóle głowy, przyśpieszone bicie serca czy nagłe zmiany w ciśnieniu krwi. W przypadku stosowania alkoholu i pochodnych sulfonylomocznika, takich jak gliklazyd i glimepiryd, może dojść do hipoglikemii, podobnie jak w przypadku insuliny.

 

Upośledzenie sprawności psychomotorycznej

Leki przeciwalergiczne zawierające w swoim składzie loratadynę, desloratadynę czy cetyryzynę (Claritine, Aerius, Allertec, Zyrtec) po zastosowaniu z alkoholem mogą wywoływać nadmierną senność, zawroty głowy, zwiększone ryzyko przedawkowania, a także zwiększenie toksyczności leku. Zdolności psychomotoryczne, takie jak umiejętność kierowania pojazdami, mogą być mocno upośledzone.

 

Zapaść oddechowa

Leki psychotropowe, np. chloropromazyna, stosowane są celem zmniejszenia objawów psychotycznych, takich jak urojenia i halucynacje. Jednorazowa dawka alkoholu zwiększa uspokajające działanie tych leków, upośledzając przy tym koordynację ruchową i powodując trudności w oddychaniu, które mogą być fatalne w skutkach. Sytuacja wygląda podobnie z innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, czyli lekami nasennymi, uspokajającymi, psychotropowymi i przeciwdepresyjnymi. Bardzo groźna może się okazać nawet mała ilości alkoholu, spożywana w postaci wina lub piwa do posiłku. Skutkami takiej interakcji mogą być: zwiększone ryzyko drgawek, niedociśnienia ortostatycznego, problemy z oddychaniem.

 

Wymienione interakcje to tylko pewna część groźnych interakcji występujących między lekami a alkoholem. Do innych efektów można zaliczyć także uszkodzenie komórek nerwowych, nerek itd. Warto stosować się więc do zasady, że zażywając jakiekolwiek leki należy powstrzymać się od spożywania alkoholu. Niektóre połączenia mogą być naprawdę niebezpiecznie dla zdrowia i życia.

KOMENTARZE
Newsletter